ŚwiatPogoda NASA. Będzie coraz więcej powodzi

Pogoda NASA. Będzie coraz więcej powodzi

Specjaliści z NASA nie mają dobrych wieści. Prognoza pogody na najbliższe 10 lat nie jest optymistyczna. Będzie trzeba się przygotować na częste niebezpieczne zjawiska.

Tereny nadmorskie będą coraz częściej zalewane - prognozuje NASA
Tereny nadmorskie będą coraz częściej zalewane - prognozuje NASA
Źródło zdjęć: © Getty Images

"Powodzie będą coraz większym problemem" - podała stacja TVN24 powołując się na ustalenia NASA. Według ekspertów z agencji kosmicznej niebezpieczne zjawiska będą spowodowane zmianami klimatu i aktywnością Księżyca.

W efekcie połączenia tych dwóch czynników wzrasta poziom wody w oceanach. A to doprowadzi do częstszych powodzi na terenach nadmorskich. Według naukowców poziom wód od 1880 roku podniósł się od 21 do 24 centymetrów.

"Na coraz częstsze występowanie powodzi wpłynie też aktywność Księżyca. Oddziaływanie grawitacyjne Ziemi z Księżycem i Słońcem jest odpowiedzialne za pływy morskie na naszej planecie, czyli naprzemienne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w oceanach. Pozycja Srebrnego Globu nie jest stała, a 'chwieje się' on na swojej orbicie, nieznacznie zmieniając swoje położenie względem Ziemi w 18,6-letnim cyklu. Przez pierwszą połowę cyklu mamy do czynienia z mniejszymi przypływami i większymi odpływami, natomiast w drugiej połowie sytuacja się odwraca" - podaje stacja.

Zobacz również: Wielka powódź w Niemczech. Dramatyczne relacje. "Byliśmy zdani tylko na siebie"

Zmiana fazy położenia Księżyca prognozowana jest dopiero na lata 30-te XXI wieku.

Powodzie dadzą się we znaki mieszkańcom wybrzeży

Naukowcy przewidują, że tereny przybrzeżne mogą być zalewana przez całe miesiące.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma "Nature Climate Change" co prawda koncentruje się na USA, ale jak zaznacza NASA, ma zastosowanie dla całego świata. Naukowcy nie mają wątpliwości, że intensywność powodzi przybrzeżnych odbije się na całych państwach.

- To otwiera oczy wielu ludziom - powiedział Reutersowi Ben Hamlington z NASA.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)