Pogoda. Nadciąga potężne ocieplenie. W Europie rekordowy upał
Europę czeka rekordowy upał jeszcze w kwietniu. Nawet 33 stopnie. Po ubiegłotygodniowym arktycznym chłodzie do kraju także nadciąga ocieplenie. Temperatury poszybują nareszcie w górę.
15.04.2021 21:57
Pogoda w Europie wariuje. Kiedy u nas cały czas walczymy z chłodem, na wschód Europy wkracza prawdziwy upał. W Moskwie termometry pokazały we wtorek 21 stopni Celsjusza. Takich temperatur nie było od 140 lat. Na Ukrainie 12 kwietnia termometry wskazały 27 stopni Celsjusza. W Kazachstanie w ostatnich dniach upał sięgnął 33 stopni C. - podaje portal fanipogody.pl.
Nas pogoda jednak ostatnio nie rozpieszczała. Wszystko wskazuje jednak na to, że fala ochłodzenia już się kończy i w Polsce także szykuje się zmiana. Wyraźnego ocieplenia możemy spodziewać się od piątku 16 kwietnia. To wtedy zacznie docierać do nas masa ciepłego powietrza.
Jak wskazuje portal fanipogody.pl, taka aura utrzyma się przez cały weekend i większość przyszłego tygodnia. W sobotę najcieplej będzie na północnym wschodzie kraju. Na termometrach zobaczymy tam w okolicach 14 stopni w cieniu. Jeszcze cieplej będzie w niedzielę. Temperatury w całej Polsce w ciągu dnia oscylować będą nawet w okolicach 14 - 17 st. Celsjusza. Chłodniej będzie jedynie na południu. Tam termometry pokażą 8 - 10 st. C.
Jeszcze przez dłuższy czas centralna i zachodnia część kontynentu nie ma co się spodziewać upałów, jak na wschodzie Europy. W Polsce już pod koniec przyszłego tygodnia temperatura znów ostro spadnie. Ciepło zrobi się dopiero po kolejnym weekendzie.
W ostatnich dniach kwietnia będziemy mogli liczyć na temperatury ponad 20 stopni.
Pogoda. Zachmurzenie i burze
Najczęściej będziemy pod wpływem wyżu. Synoptycy zapowiadają, że przez to w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie zabraknie opadów i dużego zachmurzenia. W sobotę i niedzielę prognozowane są nawet burze, głównie jednak spodziewać powinniśmy się deszczu.
Badacze przewidują, że pod koniec kwietnia w Polsce mogą pojawić się przelotnie opady śniegu, ale na ziemi nie utrzyma się z tego trwała pokrywa.
Według ECMWF najwięcej opadów pojawi się na południu, centrum i wschodzie, natomiast najmniej na północy.