Czy jeszcze spadnie śnieg? Ta prognoza nie pozostawia wątpliwości
Od początku roku zima w Polsce przypomina bardziej wczesną wiosnę. Temperatury miejscami znacznie przekraczają zero, a opady śniegu występują zaledwie w kilku regionach. Jaka pogoda czeka nas w najbliższym czasie? Czy powrócą śnieżyce i mrozy? IMGW przedstawił nową, eksperymentalną prognozę pogody na zimę.
Eksperymentalne prognozy pogody są opracowywane na podstawie modeli długoterminowych oraz obliczeń i obserwacji meteorologów. Dotyczą "średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - przypomina IMGW.
Jaka będzie zima? Nowe prognozy pogody
Z prognoz przedstawionych w grudniu 2022 wynikało, że pierwszy miesiąc nowego roku ma być okresem, w którym średnia miesięczna temperatura powietrza będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na początku stycznia padł jednak rekord temperatury - w Nowy Rok termometry na zachodzie kraju wskazały nawet 17,8 stopni Celsjusza. Z prognoz ECMWF również wynika, że dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza będzie utrzymywać się przez cały styczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska szykuje się na sezon zimowy. Są jednak pewne obawy
Po fali ciepła, którą dostarczyły do Polski zmienne fronty, nastąpiło stopniowe ochłodzenie. W niektórych regionach - zwłaszcza w górach i na Suwalszczyźnie pojawiły się również opady śniegu i śniegu z deszczem. Synoptycy wskazują jednak, że nie oznacza to powrotu białej, mroźnej zimy.
Pogoda długoterminowa. Luty w zakresie normy wieloletniej
Z przedstawionej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozy eksperymentalnej wynika, że luty będzie miesiącem, w którym zarówno temperatura powietrza, jak i suma opadów będzie mieściła się w zakresie normy wieloletniej. Nie znaczy to jednak, że nagłe i lokalne zjawiska pogodowe w tym okresie w ogóle nie wystąpią. Prognozy opracowywane z tak dużym wyprzedzeniem, nie są w stanie wskazać czasu ani rodzaju dynamicznych zmian w pogodzie.
Normy, w przypadku sumy opadów i średniej temperatury powietrza w lutym, wynoszą:
- od -0,6 do 2,3 st. C (temperatura) i od 12,1 do 16,6 mm (opady) w Gdańsku,
- od -2 do 0,4 st. C (temperatura) i od 25,9 do 34,4 mm (opady) w Kielcach,
- od -1,4 do 1,4 st. C (temperatura) i od 24,3 do 36,4 mm (opady) w Krakowie,
- od -0,7 do 2,4 st. C (temperatura) i od 24 do 35,8 mm (opady) w Poznaniu,
- od -1,6 do 1,3 st. C (temperatura) i od 21,3 do 34,5 mm (opady) w Warszawie,
- od -1 do 2,9 st. C (temperatura) i od 27,1 do 44,9 mm (opady) w Zielonej Górze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Długoterminowa prognoza IMGW. Marzec miesiącem mokrym
Zgodnie z eksperymentalnymi mapami pogodowymi, marzec będzie miesiącem, w którym średnia temperatura powietrza będzie mieściła się w zakresie normy mierzonej w latach 1991-2020. Suma opadów w całej Polsce może być zaś wyższa od normy wieloletniej. "Można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie (...) bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020" - wyjaśnia IMGW. Obecnie nie jest możliwe wskazanie ilości ani rodzaju opadów atmosferycznych, które wystąpią w marcu. Prognoza ma charakter orientacyjny.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił również pierwsze prognozy długoterminowe na początek wiosny. Zgodnie z przewidywaniami, kwiecień oraz maj 2023 będą znacznie cieplejsze od tożsamych okresów w latach 1991-2020. Warto pamiętać, że prognoza może jeszcze ulec korekcie.
Zobacz również: Ferie zimowe 2023. Rozpiska dla wszystkich województw
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.