Rekordy ciepła w Polsce. Definitywny koniec zimy?

Prawdziwą bombę ciepła zafundowała nam pogoda w sylwestra. W Słubicach padł historyczny rekord grudnia. O godz. 14 termometry wskazały tam 17,8 stopni Celsjusza. Już wiadomo, że to nie koniec przyjemnych informacji. Potężne ciepło przywita nas także w Nowy Rok i nie ustąpi co najmniej do poniedziałku.

Ciepła pogoda zostanie z nami na dłużej
Ciepła pogoda zostanie z nami na dłużej
Źródło zdjęć: © WXCharts
oprac. DAS

01.01.2023 | aktual.: 01.01.2023 08:24

W pierwszym dniu 2023 roku do Polski od południowego zachodu nadal napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Na północy kraju swój wpływ zaznaczy front atmosferyczny. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na wschodzie do 17 stopni na zachodzie kraju.

- W pierwszej połowie pierwszego dnia 2023 roku będzie jeszcze wietrznie, choć siła wiatru będzie stopniowo słabła. Na obszarach nizin wiejący z kierunków południowych wiatr początkowo będzie osiągał w porywach do 60 km/h, do 65 km/h w rejonach podgórskich i do 80 km/h na Wybrzeżu - powiedział Michał Folwarski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Ciepłe nawet noce

- Nad północną częścią kraju, gdzie będzie jeszcze sporo chmur, może spaść deszcz. Na pozostałym obszarze Polski będzie pogodnie, z dużą ilością przejaśnień i bez opadów. Nadal będzie ciepło - podkreślił Folwarski.

W nocy nad północną częścią kraju będzie więcej chmur i możliwe są opady deszczu. Na pozostałym obszarze bez opadów i z przejaśnieniami. Wiatr jeszcze będzie porywisty, ale już wyraźnie słabszy w porównaniu do dnia, nadal wiejący z kierunków południowych. Na południu kraju, gdzie wiatr lokalnie może być słaby, prognozowane są mgły. Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia lokalnie w rejonach podgórskich, 5-7 w rejonach nizinnych, do 10 stopni na zachodzie kraju.

Rekordowo wysokie temperatury

Jak przekazał Michał Folwarski z IMGW, podobna pogoda z rekordowo wysokimi temperaturami utrzyma się także 2 stycznia. Prawdopodobnie jednak już nie z tak spektakularnymi, jak w noc sylwestrową, kiedy termometry pokazały ponad 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.

W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie i północy spadnie deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni na północnym wschodzie, około 10 stopni w centrum, do 14 stopni na południowym zachodzie. Na Podhalu będzie około 5 stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 70 km/h.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Źródło artykułu:PAP
prognoza pogodyrekordy ciepłanowy rok
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)