Pogoda na sobotę 1 maja. Warto rozpalać grilla? To zależy
Pogoda w sobotę 1 maja nie sprawi większych niespodzianek. Na południe Polski zaczną napływać ciepłe masy powietrza. W pozostałej części kraju nadal jednak będzie chłodno. Na upały nie ma więc do liczyć. W niektórych województwach spodziewane są także opady deszczu.
30.04.2021 | aktual.: 30.04.2021 19:37
Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę 1 maja Polska będzie w zasięgu słabego klina wyżowego. "A nad resztę kraju nasunie się zatoka niżu wędrującego znad Morza Śródziemnego nad Alpy" - przekazali synoptycy.
Pogoda od soboty przyniesie ciepłe masy powietrza. 1 maja pojawią się one na południowym obszarze Polski. Jednak w pozostała część kraju będzie pod władaniem chłodnego powietrza polarno-morskiego. Oprócz tego wystąpią wahania ciśnienia.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
Na tym obszarze Polski rano wystąpi małe zachmurzenie. Później będzie ono umiarkowane oraz duże. Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach wiatr słaby. W Białymstoku termometry pokażą 14 stopni Celsjusza, w Suwałkach 12 stopni Celsjusza, a w Olsztynie 13 stopni Celsjusza.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego
W tych regionach Polski w sobotę duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. "Miejscami, zwłaszcza na krańcach południowych regionu, opady deszczu" - przekazało IMGW. Wiatr będzie słaby. Temperatura maksymalna od 10 do 13 stopni Celsjusza. W Kaliszu termometry pokażą 11 stopni na plusie. Poznań, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra - 12 stopni Celsjusza. Najcieplej w Toruniu i Bydgoszczy - tam 13 stopni Celsjusza.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego
W tych województwach duże zachmurzenie. Na północnych obszarach z większymi przejaśnieniami. "Na południu i wschodzie regionu zachmurzenie przeważnie całkowite z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów około 15 mm." - podają synoptycy z IMGW. Wiatr będzie słaby. Najcieplej w stolicy - tam termometry wskażą 12 stopni Celsjusza. Natomiast w Lublinie 10 stopni Celsjusza, w Łodzi 11 stopni Celsjusza.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego
W tych regionach zachmurzenie będzie duże. Wystąpią też okresami opady deszczu. W Tatrach nawet opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W ciągu dnia będą one przechodzić w deszcz. Lokalnie wystąpią także burze - głównie na południu i wschodzie regionu. W Zakopanem 11 stopni Celsjusza, w Krakowie i Kielcach termometry pokażą 12 stopni Celsjusza. Najcieplej w Rzeszowie - tam 13 kresek powyżej zera.
"Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych" - czytamy na stronie IMGW.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: pomorskiego i zachodniopomorskiego
W sobotę 1 maja pogoda w województwach pomorskim i zachodniopomorskim przyniesie na ogół umiarkowane zachmurzenie. Po południu i wieczorem na zachodzie tego obszaru możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Najchłodniej nad samym morzem - tam około 8 stopni Celsjusza. W Gdańsku 9 kresek powyżej zera. W Koszalinie i Szczecinie termometry pokażą 13 stopni Celsjusza.
- Pogoda na sobotę 1 maja dla województwa: śląskiego opolskiego, dolnośląskiego
Pogoda w sobotę 1 maja w tych regionach przyniesie duże zachmurzenie z miejscowymi opadami deszczu. W Częstochowie i Jeleniej Górze termometry pokażą 11 kresek powyżej zera. Trochę cieplej, bo 12 stopni Celsjusza, będzie w Legnicy i Katowicach. Najwyższe parametry we Wrocławiu i Opolu - tam 13 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.
"W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura od 1 stopnia C do 3 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni" - podkreślili meteorolodzy.
Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej