Trwa ładowanie...

Pogoda na ostatni tydzień wakacji. Kolejne niże i zaskakujący chłód

Jaka będzie pogoda podczas ostatniego tygodnia wakacji? Według ekspertów biura prognoz Cumulus nadchodzą kolejne niże, a wraz z nimi znaczące ochłodzenie z temperaturami poniżej 20 st. C ciągu dnia.

Share
Pogoda na przełomie sierpnia i września zaskoczy niskimi temperaturami
Pogoda na przełomie sierpnia i września zaskoczy niskimi temperaturamiŹródło: WX Charts
d8ebynk

Pod koniec ubiegłego tygodnia Polska znajdowała się jeszcze pod wpływem wyżów znad zachodniej Rosji oraz znad Włoch i Bałkanów. Zapewniały nam one dużą dawkę słońca, ale dodatkowo z południowego zachodu sprowadzały bardzo ciepłe, wręcz upalne masy powietrza zwrotnikowego, które windowało temperaturę nawet powyżej 30 stopni. Cieszyło to zwłaszcza osoby, które w tym czasie zaplanowały urlop nad Bałtykiem lub w górach.

Pogoda. Koniec upałów. Z każdym dniem coraz chłodniej

Niestety już w sobotę upalną i słoneczną pogodą mogliśmy cieszyć się tylko na wschodzie i południu kraju. Nad pozostałą częścią kraju nastąpiła stopniowa przebudowa sytuacji barycznej. Wyż zdecydowanie osłabł, a z zachodu śmiało wdarł się front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym, który znad północnego Atlantyku przemieszczał się nad północną Skandynawię.

d8ebynk

W sobotę zderzenie się zwrotnikowego gorąca i napływającego z zachodu polarnomorskiego chłodu sprawiło, że na linii frontu (na zachodzie i na północy) szybko rozbudowywały się chmury kłębiaste Cumulonimbus, wystąpiły opady deszczu i burze. Lokalnie ogniska burzowe były gwałtowne z ulewnymi opadami deszczu, nawet do 25-30 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

Pogoda. Ostatni tydzień wakacji

W kolejnych dniach (do piątku) utrzyma się zachodnia cyrkulacja powietrza. Znad północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne po Skandynawię przemieszczać się będą kolejne układy niżowe, ściągające do nas chłodniejsze masy powietrza znad Atlantyku.

- Pozwoli nam to odetchnąć od upałów, bo średnia temperatura wahać się będzie w przedziale pomiędzy 21 a 25 kreską - zapewnia nas Dariusz Kubacki z wrocławskiego biura prognoz Cumulus.

Wyjątek stanowić będzie tylko środa (26 sierpnia), kiedy tylko na jeden dzień dotrze do nas ciepło znad Zatoki Biskajskiej, podnosząc wskazania termometrów, w centrum i na południu kraju do 27 st. C. Niżom tym towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które zahaczając głównie o północną część kraju, przynosić będą tam opady przelotne deszczu i lokalne burze.

Zbigniew Ziobro przyznaje pieniądze gminie anty-LGBT. "Pokazuje, że jest na prawo od PiS"

Pogoda na koniec wakacji. 1 września z deszczem

- Jednak w tym chłodniejszym, atlantyckim powietrzu zarówno opady przelotne, jak i burze nie będą zbyt gwałtowne i pojawiać będą się punktowo. Na pozostałym obszarze (poza północą) do piątku przeważać będą dni pogodne i słoneczne - czytamy w prognozie biura Cumulus.

Z prognoz długoterminowych wynika, że ostatni weekend wakacji przyjdzie nam spędzić w towarzystwie frontu atmosferycznego. Stąd przeważać będą chmury i opady deszczu, a miejscami również zagrzmi.

d8ebynk

Linia frontu ponownie podzieli obszar naszego kraju i na zachodzie i w centrum przy chmurach i opadach temperatura spadnie w okolice 20 stopni C. Natomiast wschód zaleje bałkańskie ciepło z temperaturą z okolic 30 stopni i tam przy tak wysokiej temperaturze prawdopodobieństwo pojawienia się gwałtownych burz będzie największe.

Najdalej sięgające prognozy długoterminowe opisują 1 września, jako dzień chłodny (temperatury poniżej 20 st. C) i z opadami.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki z wrocławskiego biura prognoz Cumulus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8ebynk

Podziel się opinią

Share
d8ebynk
d8ebynk
Więcej tematów