Pogoda na luty. "W naszej wizualizacji zabrakło skali"
Synoptycy Centrum Modelowania Meteorologicznego przedstawili prognozę długoterminową na najbliższe tygodnie. Jak wynika z predykcji modeli numerycznych, nadchodzące dni mogą okazać się wyjątkowo ciepłe. Później nastąpi zwrot.
Jak wynika z modeli opracowanych przez ekspertów CMM-IMGW, rozpoczynający się tydzień będzie "charakteryzował się bardzo wysoką, dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020". Dodatkowo przekroczone mogą zostać normy opadów. Co będzie później? W prognozach na luty widać wyraźną zmianę.
Pogoda na luty 2024. Nadchodzi bardzo ciepły tydzień, pełen opadów
Prognozy opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wskazują, że w szóstym tygodniu 2024 roku anomalia średniej temperatury powietrza znacznie przekroczy niemal trzydziestoletnią normę. "Przed nami ekstremalnie ciepły tydzień. W naszej wizualizacji zabrakło skali dla południowo wschodniej części kraju" - ostrzegają eksperci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znacznie przekroczone zostaną również normy opadów. Zdaniem ekspertów, tygodniowa anomalia opadu względem lat 1991-2020 może wynieść nawet 649 procent. "Najbardziej mokrym okresem będzie nadchodzący tydzień, gdzie na obszarze całego kraju prognozowane jest 21 - 48 mm opadu atmosferycznego" - informują w mediach społecznościowych.
Sprawdź pogodę dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pogoda długoterminowa. Luty. W prognozach zmiany
Jak wskazują realizacje modelu długoterminowego, w kolejnym tygodniu na wschodzie kraju wciąż należy spodziewać się dodatniej anomalii powietrza. Na zachodzie Polski tygodniowa anomalia temperatury ma natomiast zbliżyć się do norm.
Taka sytuacja nie utrzyma się jednak długo, bowiem w prognozach obejmujących trzecią dekadę lutego oraz początek marca prognozowana średnia temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju ma utrzymywać się poniżej normy wieloletniej. Zdaniem ekspertów, będą to tygodnie chłodne.
Prognozy sumy opadów wciąż wskazują jednak na możliwość przekroczenia norm wieloletnich w najbliższych tygodniach. Jedynie w czasie 8. tygodnia 2024 roku ich tygodniowa suma może na przeważającym obszarze kraju zbliżyć się do norm.
Źródło: CMM-IMGW