Niż Nadine już w Polsce. RCB i IMGW wydało alerty
Niż Nadine dotarł już do Polski. Spowodował silny wiatr w porywach do 95 km/h. Ostrzeżenia wydało RCB i IMGW. Służby naprawiają skutki wichury.
Jak informuje IMGW, Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim, z północy na południe przemieszczać się będzie front chłodny. Z zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie. Prognozuje się nieznaczny wzrost ciśnienia.
Już w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alerty. "Uwaga! Dziś w nocy i jutro (02/03.02) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Alert RCB powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, sławieńskim oraz Słupsku" - napisało RCB na portalu X.
Już w sobotę do Polski wkroczył niż Nadine znad Morza Norweskiego. To silny wir, w którym masy powietrza przemieszczają się szybkim strumieniem, niosąc silne porywy wiatru - tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
"Rozległy niż Nadine znad Morza Norweskiego nadciągnął nad Polskę, co poskutkowało zmianą pogody i uderzeniem wichur. Około 30 razy w związku z silnym wiatrem interweniowali strażacy na Pomorzu"- podało Radio Gdańsk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiatr w porywach do 95 km/h
Komunikaty o silnym wietrze dotyczą województw północnej Polski. W województwie warmińsko-mazurskim obejmują powiaty: bartoszycki, braniewski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, Olsztyn, olsztyński, ostródzki, szczycieński. "Najsilniejsze porywy wiatru zanotowano jedynie w rejonie Zalewu Wiślanego (około 55 km/h). W najbliższym czasie prognozowany jest stopniowy wzrost prędkości wiatru" - zauważono.
W województwie zachodniopomorskim wieje w powiecie sławieńskim, białogardzkim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, w Koszalinie, koszalińskim, w Świnoujściu.
Województwie pomorskim komunikat obejmuje powiaty: lęborski, pucki, Słupsk, słupski, wejherowski, bytowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski.
"Najsilniejsze porywy w Zachodniopomorskim wynosiły około 55 - 65 km/h, a Pomorskim najczęściej do 75 km/h. W Rębiechowie zanotowano poryw do 95 km/h. Sytuacja wiatrowa w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie" - poinformowano.
Skutki wichury
Od wczoraj niż spowodował wiele szkód. "Do jednego z poważniej wyglądających zdarzeń doszło w Pępowie koło Żukowa w powiecie kartuskim, gdzie auto wjechało na konar drzewa" - napisał portal Radiogdansk.pl
Problemy pojawiają się również na morzu. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Szczecinie przekazało ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej - poinformował gdański magistrat.
Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w sobotę, że ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie obowiązuje w sobotę od godz. 10 do północy we wschodniej części strefy brzegowej - od latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa.
W sobotę zostało zamknięte zostało także Gdańskie Lodowisko i Gdański Ogród Zoologiczny.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Na swojej stronie internetowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazał na ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na rzece Bug w województwie mazowieckim. Prawdopodobieństwo zjawiska oceniono na 90 proc.
"W wyniku występującego zlodzenia w dolnym odcinku Bugu (poniżej Małkini) utrzymywać się będzie wysoki poziom wody z przekroczeniami stanów alarmowych w Wyszkowie i Popowie. Lokalnie, w związku z ruchami lodu, możliwe są znaczne wahania stanu wody" - przekazano w komunikacie.
Źródła: PAP, WP, Radiogdansk.pl, tvnmeteo.pl, WP