Trwa ładowanie...

Pogoda na lipiec 2019: coraz większa susza pustoszy miejsca uprawy. Ceny produktów spożywczych wzrosną?

Pogoda na lipiec 2019: coraz większa susza rolnicza opanowuje grunty orne w kraju. Zobacz, które tereny Polski są nią objęte i czy ceny produktów spożywczych pójdą w górę?

Share
Pogoda na lipiec 2019: coraz większa susza pustoszy miejsca uprawy. Ceny produktów spożywczych wzrosną?Źródło: WP.PL, fot: .
d2buz2i

Pogoda na lipiec 2019 – susza pustoszy grunty uprawne

Polskę ogarnęła susza rolnicza, która panuje już na 28 proc. gruntów ornych. Z jej skutkami zmagają się już osoby zamieszkujące województwa lubelskie, łódzkiego wielkopolskie. Miejsca susza występuje na poszczególnych obszarach praktycznie we wszystkich województw. Według oficjalnego komunikatu Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, w maju oraz czerwcu 2019, susza rolnicza nie występowała jedynie w województwach podkarpackim o małopolskim.

Pogoda – susza doprowadzi do wzrostu cen produktów?

Susza swym zasięgiem ogarnęła już ponad 28 proc. gruntów ornych w Polsce. Wiadomo, że największe zagrożenie suszą występowało wśród upraw zbór jarych i suszę w takich uprawach odnotowano w 49 proc. gmin. Skutkiem suszy może być wzrost cen produktów spożywczych. Najnowsze dane GUS ukazał, że w czerwcu 2019 ceny żywności było 0 5.7 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. Największy wzrost cen żywności obrazują jednak szczegółowe statystyki inflacji na maja 2019, które ukazują, że warzywa była aż o 22,6 proc droższe, niż w 2018. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach sytuacja miała ulec zmianie.

d2buz2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2buz2i
d2buz2i
Więcej tematów