Pogoda na 16 dni. Długoterminowa prognoza dla Polski
Pierwszy weekend marca przyniósł znaczącą zmianę w pogodzie. Do Polski powróciły śnieg i mróz. W wielu miejscach zrobiło się biało, a aura przypomniała o wciąż panującej zimie. Czy taka sytuacja utrzyma się dłużej? Przedstawiamy długoterminową prognozę na 16 dni.
06.03.2023 | aktual.: 06.03.2023 11:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wskazuje długoterminowy model meteorologiczny CFS, marzec będzie miesiącem z ujemną anomalią średniej temperatury. Oznacza to, że będzie on zimniejszy od tożsamych okresów w latach 1991-2020. Chłód będzie odczuwalny zarówno w pierwszej jak i w drugiej dekadzie miesiąca.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i śnieg nie odpuszczą
W najbliższym czasie Polska pozostanie pod wpływem układów niosących arktyczne powietrze. Wraz z nimi do kraju nadciągną opady - od deszczu po śnieg. Nocami należy spodziewać się nawet kilkustopniowych mrozów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rollercoaster w pogodzie. "Sytuacja będzie dynamiczna"
Z najnowszej prognozy długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że początek nowego tygodnia w całej Polsce będzie chłodny. W wielu regionach pojawią się także opady śniegu oraz śniegu z deszczem.
Serwis Fani Pogody informuje natomiast, że na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca "spodziewane są większe śnieżyce, ale także burze, wichury i mróz".
Synoptycy ostrzegają jednocześnie, że sytuacja meteorologiczna w najbliższych dniach będzie dynamiczna. Prognozy opadów i wiatru będą obarczone dużą niepewnością. "Nawet na okres 48-72 godzin i będą zależne od trajektorii i głębokości ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim" - czytamy.
Zobacz także
Prognoza pogody na 16 dni. Nadejdzie wiosna?
Zgodnie ze średnioterminowymi modelami pogodowymi WRF-GFS, marcowy epizod zimowy przedłuży się co najmniej do połowy miesiąca. Według zaktualizowanych prognoz, koniec tygodnia oraz początek kolejnego upłyną pod znakiem ogromnych, dobowych amplitud temperatur.
W piątek, 10 marca, na południu kraju termometry wskażą maksymalnie 2 stopnie powyżej zera. Temperatura minimalna na tym samym terenie wyniesie natomiast -11 stopni.
Jeszcze chłodniej będzie w środę, 15 marca. Według Centrum Modelowania Meteorologicznego w tym dniu temperatura minimalna na Suwalszczyźnie spadnie nawet do -18 stopni.
W kolejnych dniach Polska zostanie podzielona na dwie strefy: ciepły zachód oraz chłodniejszy wschód. Jak wskazują długoterminowe modele pogodowe, już 16 marca temperatura wzrośnie nawet do 16 stopni Celsjusza. Z każdym dniem masy cieplejszego powietrza będą przemieszczać się w głąb kraju.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ