Trwa ładowanie...
d2lsnob

Pogoda. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia: będzie deszczowo i burzowo

Po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w kolejne ostrzeżenia - tym razem pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami i burzami z gradem. Alertem objętych jest 7 województw Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia dla 7 regionów
Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia dla 7 regionów (Getty Images)
d2lsnob

W porównaniu do porannego ostrzeżenia IMGW, teraz Instytut informuje o dwóch różnych stopniach ostrzeżeń meteorologicznych. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Tam meteorolodzy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h, a nawet 90 km/h. Miejscami może też spaść grad.

Pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega Instytut.

d2lsnob

Zobacz także: Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Pogoda. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla południa Polski

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla południowej części Podkarpacia. Tam synoptycy Instytutu prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadów może wynieść od 30 mm do 50 mm, a lokalnie nawet do 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą również występować burze z porywami wiatru do 80 km/h. Burze będą występować głównie po południu i w pierwszej połowie nocy. W trakcie burz możliwy jest też grad.

d2lsnob

Nadal obowiązuje alert przed silnym wiatrem dla Pomorza Zachodniego - tam w strefach nadmorskich porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 80 km/h. Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

IMGW

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lsnob

Podziel się opinią

Share

d2lsnob

d2lsnob
Więcej tematów