Trwa ładowanie...

Pogoda. Ekstremalne ciśnienie w Polsce. Musimy na siebie uważać

Pogoda. Tak nie było od lat. Polska znalazła się w zasięgu potężnego wyżu. Barometry zwariują, a my możemy czuć się fatalnie. Ciśnienie może skoczyć nawet do 1050 hPa. Eksperci ostrzegają.
Share
Pogoda wariuje. Rekordowe ciśnienie
Pogoda wariuje. Rekordowe ciśnienie Źródło: WXCharts
d2vi8j1

Pogoda wariuje. Nad Europę nadciągnęły potężne wyże. Znaleźliśmy się pod wpływem silnego wyżu Ekart, który nadciągnął znad Wysp Brytyjskich i wchłonął drugi znad wschodniej Europy, stale się umacniając. Dodatkowo tworzy się jeszcze nowy na pograniczu Polski i Niemiec. To oznacza gwałtowną zmianę ciśnienia.

Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat. Rekordowe odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - 1054 hPa. Ciśnienie w Polsce bardzo gwałtownie rosło od niedzieli. W poniedziałek na Suwalszczyźnie przewiduje się 1042 hPa, na południowym zachodzie 1046-1048 hPa, a nawet 1050 hPa.

Pogoda. Wyż da nam w kość. Ostrzeżenia

Możemy mieć zatem problemy z koncentracją. Pogoda szczególnie da się we znaki meteopatom. Wiele osób może odczuwać gorsze samopoczucie, poddenerwowanie, zmęczenie. Niektórym będą zdarzały się nawet zasłabnięcia.

"Wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, (...) pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu" - czytamy w komunikacie IMGW.

d2vi8j1

Jak radzi w rozmowie z RMF FM ratownik medyczny Michał Kleczewski, gdy pojawią się dolegliwości, warto skontrolować wartość ciśnienia tętniczego, ewentualnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Zalecany jest także odpoczynek.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda na najbliższy tydzień

Początek tygodnia (do wtorku) będzie nadal pogodny. Dopiero od środy (do końca tygodnia) czeka nas zmienna aura, czyli więcej chmur oraz pojawiające się od czasu do czasu opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu.

Przyszły tydzień będzie nieco chłodniejszy od tego tygodnia, bo z temperaturą utrzymująca się w przedziale od 2 na wschodzie do 5 stopni na zachodzie. Cieplej zrobi się dopiero podczas weekendu, kiedy temperatura podskoczy o kilka kresek i na przeważającym obszarze dobije do 6–8 stopni oczywiście na plusie.

d2vi8j1

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kontrowersyjny występ Korwina-Mikkego w rosyjskiej TV. Bezwzględny komentarz Sienkiewicza

d2vi8j1

Podziel się opinią

Share
d2vi8j1
d2vi8j1
Więcej tematów