Trwa ładowanie...

Podwyżki cen: nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności wzrosną

Rząd szykuje podwyżki. Ceny żywności pójdą w górę.

Share
Podwyżki cen: nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności wzrosną
Źródło: iStock.com
d1el339

Ceny żywności wzrosną

Według najnowszych danych GUS żywność w sierpniu była o 2% droższa niż w zeszłym roku. W rzeczywistości wszystko zależy jednak od produktu. Wiadomo, że rekordzistką okazały się… marchewki. Ich cena w porównaniu z rokiem 2017 wzrosła o niemalże 75%. Polacy skarżyli się również na drożejące jajka oraz masło. W tym roku ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosną jeszcze bardziej. Mocno podrożały mleko, sery oraz mięso drobiowe, których ceny są średnio o 5% wyższe niż rok temu. Niedługo za masło zapłacimy ponad 12% więcej.

Drożeje nie tylko żywność

Należy zaznaczyć, że zapłacimy więcej nie tylko za produkty spożywcze. Malejąca temperatura będzie odczuwalna także dla naszego portfela, kiedy przyjdzie do płacenia rachunków za prąd czy gaz. Już w najbliższych miesiącach czeka nas poważny wzrost cen energii elektrycznej dla klientów indywidualnych. Prąd ma zdrożeć nawet o 30-40%. Podwyżki cen będą odczuwalne także dla kierowców. Rząd wprowadził opłatę paliwową i nie da się ukryć, że prędzej czy później zostanie ona przerzucona na klientów. Możliwe jednak, że zmiany nie nadejdą przed wyborami.

Polska na tle Europy

Warto zaznaczyć, że według danych z 2017 za jedzenie Polacy płacą wciąż niewiele, bo o 36% mniej niż przeciętny Europejczyk. Z drugiej strony w 2016 różnica wnosiła niemalże 40%. Dowodzi to, że Polska w ciągu zaledwie jednego roku nadrobiła aż 3,2% średniej unijnej ceny. To wskazuje jasno, że ceny u nas wzrastają zdecydowanie szybciej niż w innych krajach europejskich.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1el339

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1el339
d1el339
Więcej tematów