Trwa ładowanie...
d3blbq5

Podwoiła się liczba pirackich kopii

Sprzedaż pirackich płyt kompaktowych na świecie niemal podwoiła się w ubiegłym roku i
osiągnęła 950 milionów sztuk - poinformowała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego zrzeszająca 1,4 tysiąca producentów z 76 krajów.

Share
d3blbq5

Liczba pirackich nagrań, obejmująca płyty kompaktowe i kasety, wyniosła w 2001 roku blisko dwa miliardy. Oznacza to, że dwa z pięciu sprzedanych w tym roku na świecie nagrań stanowiły nielegalną kopię.

Sprzedaż pirackich nagrań przewyższała sprzedaż nagrań oryginalnych w 25 krajach. Na czołowych miejscach światowego piractwa znajdują się Chiny, Rosja i Brazylia. W Chinach 90% nagrań muzycznych jest nielegalnych.

Wartość sprzedanych na świecie materiałów pirackich wyniosła 4,3 miliarda dolarów i była tylko o 0,1 miliarda wyższa niż w 2000 roku, ponieważ ceny pirackich płyt kompaktowych gwałtownie spadły.

d3blbq5

Federacja nie ocenia strat jakie piracki proceder przynosi legalnym wytwórcom, lecz są one znacznie wyższe, niż 4,3 miliarda dolarów. Przeciętne koszty produkcji i dystrybucji płyty kompaktowej wynoszą dwa dolary, natomiast koszty promocji mogą sięgać od trzech do dziesięciu dolarów.

Organy ścigania potroiły w 2001 roku ilość konfiskowanych nagrań pirackich, lecz nie były w stanie dotrzymać kroku rozwojowi tego procederu. (ck)

d3blbq5

Podziel się opinią

Share
d3blbq5
d3blbq5
Więcej tematów