Trwa ładowanie...
d5dcu57

Podwoiła się liczba pirackich kopii

Sprzedaż pirackich płyt kompaktowych na świecie niemal podwoiła się w ubiegłym roku i
osiągnęła 950 milionów sztuk - poinformowała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego zrzeszająca 1,4 tysiąca producentów z 76 krajów.

d5dcu57
d5dcu57

Liczba pirackich nagrań, obejmująca płyty kompaktowe i kasety, wyniosła w 2001 roku blisko dwa miliardy. Oznacza to, że dwa z pięciu sprzedanych w tym roku na świecie nagrań stanowiły nielegalną kopię.

Sprzedaż pirackich nagrań przewyższała sprzedaż nagrań oryginalnych w 25 krajach. Na czołowych miejscach światowego piractwa znajdują się Chiny, Rosja i Brazylia. W Chinach 90% nagrań muzycznych jest nielegalnych.

Wartość sprzedanych na świecie materiałów pirackich wyniosła 4,3 miliarda dolarów i była tylko o 0,1 miliarda wyższa niż w 2000 roku, ponieważ ceny pirackich płyt kompaktowych gwałtownie spadły.

Federacja nie ocenia strat jakie piracki proceder przynosi legalnym wytwórcom, lecz są one znacznie wyższe, niż 4,3 miliarda dolarów. Przeciętne koszty produkcji i dystrybucji płyty kompaktowej wynoszą dwa dolary, natomiast koszty promocji mogą sięgać od trzech do dziesięciu dolarów.

Organy ścigania potroiły w 2001 roku ilość konfiskowanych nagrań pirackich, lecz nie były w stanie dotrzymać kroku rozwojowi tego procederu. (ck)

d5dcu57
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5dcu57
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj