Podtrzymano ostrzeżenia IMGW. Dwa województwa zagrożone wezbraniem wód
Nadal utrzymują się ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i trzeciego stopnia wydane w środę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dotyczą one ryzyka wzrostu poziomu wód powyżej stanów ostrzegawczych oraz alarmowych w dorzeczach trzech rzek na obszarze województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.
W szczególności, ostrzeżenie trzeciego stopnia, sygnalizujące ryzyko osiągnięcia poziomów alarmowych wód, dotyczy zlewni rzeki Baryczy z wyłączeniem Orli i Polskiego Rowu w woj. wielkopolskim. Zgodnie z informacjami od Instytutu, przekroczenie stanów alarmowych jest przewidywane w miejscowościach Odolanów na rzekach Kuroch i Barycz. Ostrzeżenie to ma obowiązywać aż do piątkowego poranka, do godziny 9.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Z kolei ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia, informujące o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych, ma zastosowanie do zlewni Orli w województwach wielkopolskim i dolnośląskim, a także do zlewni Swędrni w Wielkopolsce. Należy spodziewać się przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach Swędrnia w miejscowości Dębe oraz Korzeńsku na Orli. W zależności od lokalizacji, ostrzeżenie to pozostaje w mocy do godziny 17 lub 20 w czwartek.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną
IMGW utrzymuje również w mocy wydane już wcześniej, od końca czerwca, liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Ostrzeżenia te dotyczą głównie terenów wschodniej Polski i pozostają aktualne do odwołania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skutki nawałnic nad Polską. Nagrania naszych czytelników
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydaje się w sytuacji, gdy spodziewane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, mogące prowadzić do materialnych strat, utrudnień w funkcjonowaniu, opóźnień w ruchu oraz zakłóceń w organizacji wydarzeń na świeżym powietrzu, przy tym zawierając potencjalne ryzyko dla życia ludzkiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz bieżące śledzenie prognoz i ewolucji warunków pogodowych.
Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia wskazuje na możliwość wystąpienia intensywnych zjawisk meteorologicznych, które mogą skutkować poważnymi stratami materialnymi, zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiem oraz znacząco ograniczać prowadzenie różnych form aktywności.