PolskaPodsumowanie sposobów na rozwiązanie sporu o TK. Który z nich jest najlepszy?
Podsumowanie sposobów na rozwiązanie sporu o TK. Który z nich jest najlepszy?
• Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa już kilka miesięcy
• Spór podzielił nie tylko polityków ale także i społeczeństwo
• Politycy zaproponowali już kilka rozwiązań, ale jak na razie żadne z nich nie zostało wprowadzone
Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa już od dłuższego czasu. Jak do tej pory pojawiło się kilka propozycji rozwiązania sporu, jednak jak na razie żaden nie został zrealizowany. O to rozwiązania, które politycy biorą pod uwagę:
- Propozycja Michała Ujazdowskiego: Prezes Trybunału Konstytucyjnego powinien dopuścić do orzekania sędziów wybranych przez obecny parlament, a sędziowie wybrani za rządów PO, obejmą miejsce po tych, którzy wkrótce skończą kadencję.
- Propozycja Beaty Szydło: Premier zaproponowała, aby 8 na 15 sędziów TK wybierałaby opozycja, Nowoczesna i PSL nie zgodziły się na takie rozwiązanie.
- Propozycja Kukiz’15: Do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego potrzebna byłaby kwalifikowana większość 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków, a także zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy.
- Propozycja Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa TK: Wedle tego rozwiązania prezydent stopniowo, wraz z upływem kadencji kolejnych spośród dotychczasowych sędziów, odbierałby ślubowanie od trzech osób wybranych przez poprzedni Sejm. 5. Propozycja Andrzeja Zolla: Według tej propozycji kandydatów na sędziów TK nie wskazywaliby posłowie czy prezydium Sejmu , ale osoby niezwiązane z polityką. Ponadto konieczne jest także wprowadzenie karencji wobec kandydatów. Polegałaby ona na tym, że osoba proponowana na sędziego Trybunału przez pewien okres czasu przed wyborem na sędziego TK nie mogłaby pełnić żadnej funkcji publicznej związanej z polityką.
Propozycje choć są bardzo różne, wzbudzają wiele kontrowersji z różnych stron. Którą z nich Wy uważacie za najlepszą?