Lipiec
Porozumienie nuklearne z Iranem
14 lipca w Wiedniu przedstawiciele grupy 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, USA + Niemcy), Unii Europejskiej i Iranu zawarli długo oczekiwane porozumienie nuklearne.
Umowa uregulowała nuklearny status Teheranu i stała się przyczynkiem do zniesienie sankcji i otwarcia drogi Iranu do międzynarodowej społeczności. W ramach porozumienia inspektorzy ONZ uzyskali dostęp do irańskich instalacji wojskowych, po uprzedniej akceptacji władz w Teheranie. Zastrzeżono jednak, że w przypadku nieuzasadnionej odmowy Iran natychmiast powróci do statusu międzynarodowego pariasa, a sankcje znów będą w mocy.
Zawarcie porozumienia wywołało spadki cen ropy naftowej, ponieważ złoża Iranu - znów dostępne na rynkach - są uznawane za czwarte na świecie pod względem wielkości.
Choć umowa jest sukcesem międzynarodowej dyplomacji, nie podoba się wielu środowiskiem. Największym jej przeciwnikiem jest Izrael, którego premier nazwał ją "historycznym błędem". Również amerykańscy Republikanie nie należą do jej zwolenników, a ich zdanie, z zupełnie innych względów, podzielają frakcje "twardogłowych" polityków z Iranu.
Na zdjęciu: przedstawiciele stron porozumienia ws. Iranu pozują do zdjęcia po udanych negocjacjach, 14 lipca.