Podsumowanie festiwalu Szalone Dni Muzyki 2016 – muzyczny powrót do natury
W niedzielny wieczór 25 września Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Roberta Trevino zakończyła kolejny weekend muzycznego szaleństwa – 7. edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie dobiegła końca.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji pozwalało usłyszeć bogactwo muzycznych pejzaży inspirowanych naturą. W odnalezieniu się w tym gąszczu muzyki pomocny był m.in. podział programu na kategorie dostosowane do różnych grup odbiorców: klasyka i klasyka inaczej oraz młodzi wykonawcy, a także koncerty rodzinne i dla dzieci, wśród których nie mogło zabraknąć Smykofonii i Szalonych Bajek.
Bogaty program (182 utworów składających się na 2 915 minut muzyki), jak co roku, oszałamiał różnorodnością: 58 koncertów w ciągu zaledwie 3 dni, w których wzięło udział 950 muzyków z 10 krajów: Chin, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Rosji, Francji, Holandii, Luksemburga, Stanów Zjednoczonych i Polski.O zawrót głowy może przyprawiać droga jaką w sumie przebyli artyści, aby zagrać dla słuchaczy Szalonych Dni Muzyki w Warszawie – 267 132 kilometrów, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba, aby siedmiokrotnie okrążyć ziemię. A skoro o krążeniu w przyrodzie mowa, to podczas trzydniowego festiwalu wszystkie pory roku zdążyły się zmienić kilkakrotnie – za sprawą słynnych Czterech pór roku Antonia Vivaldiego i inspirowanych nimi utworów innych kompozytorów: Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli, Philipa Glassa i Maxa Richtera.
Wśród artystów występujących na festiwalu znaleźli się znakomici soliści: skrzypkowie Olivier Charlier i Mariusz Patyra, pianiści Frank Braley i Francesco Tristano, zespoły: Motion Trio, Meccore String Quartet, orkiestry: Orkiestra Symfoniczna i Kameralna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna. Za pulpitem dyrygenckim stanęli m.in. Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Robert Trevino, Alexander Rudin i Joshua Kangming Tan.
Dźwięki przyrody rozbrzmiewały z każdego zakątka Teatru Wielkiego. Bardzo dosłownie do tematu podszedł duet Johnnego Rasse'a i Jeana Boucaulta, ilustrujący odgłosy ptaków podczas koncertów „Ptasi śpiewacy”. Niezwykłą bliskość natury i muzyki tradycyjnej pokazały występy artystów grających na instrumentach z Dalekiego Wschodu: Yang Baoyuan na pípie (lutni chińskiej), Jiang Jian Hua na er-hu i Makoto Tashiro na bębnie taiko. O „naturalnym” rodowodzie instrumentów dętych wytwarzanych początkowo ze zwierzęcych rogów i trzciny przypomniały koncerty z udziałem Rosyjskiej Orkiestry Rogów i Kwintetu instrumentów dętych drewnianych „Gaudeamus”.
Przejawy natury podczas festiwalu można było nie tylko usłyszeć, ale również poczuć na własnej skórze, a to za sprawą ogrodu, który wyrósł na czas festiwalu na Placu Teatralnym. Publiczność i spacerowicze mogli odetchnąć na ławkach pośród alejek pełnych jesiennej roślinności. Wydarzenia festiwalowe przybliżały słuchaczom odgłosy przyrody, jak i pozwalały również odkrywać w sobie muzyczną naturę, np. podczas koncertów interaktywnych, które współtworzyli słuchacze.
Jak zawsze nie zawiodła festiwalowa publiczność – sprzedano rekordową liczbę biletów, a za najlepszą recenzję wydarzenia niech służą wypowiedzi słuchaczy na profilu Szalonych Dni na Facebooku: „Cały rok czekania, ale warto. Wspaniała muzyka w najlepszym wykonaniu”, „Świetny pomysł. Świetna organizacja. Polecam”, „Muzyka dla wszystkich, wydarzenie dla wszystkich”. Te entuzjastyczne opinie tylko potwierdzają, że muzyka jest wpisana w ludzką naturę.
Tych, którzy nie zdążyli się nasycić muzyczną ucztą w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza 1 i 2 października do Żyrardowa i Mińska Mazowieckiego na Szalone Dni Muzyki w Regionie. To łącznie 8 koncertów, podczas których wystąpią m.in. soliści Sinfonii Varsovii, Polska Orkiestra Kameralna, skrzypek Jakub Jakowicz oraz zagraniczne zespoły: Bizjak Piano Duo i Trio Hélios.
Wszystkich melomanów, których codzienny puls wyznacza muzyka, zainteresuje z pewnością temat przyszłorocznej edycji Szalone Dni Muzyki – TANIEC. Kto zatem poczuł bluesa tego wspólnego muzycznego szaleństwa, już dziś powinien zaplanować wizytę na kolejnym festiwalu, który odbędzie się w dniach 29 września – 1 października 2017.
• Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. (Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes), Fundacja "Ogrody Muzyczne", przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Francji w Polsce
• Główny sponsor Festiwalu: PGE
• Sponsorzy Festiwalu: Saint-Gobain
• Główny Partner Festiwalu: Fundacja BGŻ BNP Paribas
• Partnerzy Festiwalu: Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Sinfonia Varsovia, Agence Diane du Saillant, Walk
• Wspierają nas: Polservice, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Instytut Francuski, Renault, No limit, JM Hotel, Wail, Kawai, Studio filmowe OTO, Silesia Music Center
• Patroni Medialni:RMF Classic, TVP Kultura, TVP 3 Warszawa, Polityka, CJG, Culture.pl, Meakultura.pl