Trwa ładowanie...
d27oiom

Podejrzany o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały nie dostanie zadośćuczynienia?

Sąd I instancji ponownie zajmie się sprawą zadośćuczynienia dla Ryszarda Boguckiego, prawomocnie uniewinnionego od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały – zdecydował Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uchylił on wyrok sądu okręgowego, który przyznał mu 1,1 mln zł zadośćuczynienia.
Share
Podejrzany o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały nie dostanie zadośćuczynienia?
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d27oiom

Bogucki i jego pełnomocnicy żądali od Skarbu Państwa 22,5 mln zł – 9 mln zł zadośćuczynienia za krzywdy związane z aresztowaniem i 13,5 mln zł odszkodowania w związku z utratą kontroli nad majątkiem spółki, której Bogucki był udziałowcem.

W maju katowicki sąd okręgowy uwzględnił wniosek jedynie w części dotyczącej zadośćuczynienia, w znacząco niższej kwocie niż chcieli pełnomocnicy Boguckiego. Uznał, że należy mu się 1,1 mln zł. Nie znalazł podstaw do wypłaty odszkodowania.

d27oiom

W złożonej apelacji prawnicy Boguckiego podtrzymali swój wniosek. Prokuratura domagała się natomiast oddalenia roszczenia w całości. Według niej, sąd I instancji naruszył procedurę, przyznając zadośćuczynienie za „faktycznie niewykonywany” areszt.

Bogucki skazany za zabójstwo Andrzeja K., ps. Pershing

Nawet gdyby w sprawie Papały wobec Boguckiego nie stosowano tego środka zapobiegawczego, i tak nie byłby na wolności, bo równocześnie był aresztowany, a później skazany za zabójstwo Andrzeja K., ps. Pershing, trudno więc mówić o jego szkodzie – argumentowała prokuratura.

Rozpoznający odwołania od wyroku sąd apelacyjny uznał, że sprawa trafi do sądu okręgowego, tym razem w Warszawie, bo to ta jednostka jest właściwa do rozpoznania tej sprawy po zmianie przepisów. Według sądu apelacyjnego, sąd okręgowy nie przedstawił argumentacji, która uzasadniałaby przyznanie takiej kwoty. Za trafne uznał natomiast nieprzyznanie Boguckiemu odszkodowania. W opinii sądu nie było związku pomiędzy aresztowaniem a szkodą majątkową, którą miał ponieść Bogucki.

d27oiom

Zobacz również: "Brak dowodów na zlecenie zabójstwa Papały"

d27oiom

Podziel się opinią

Share
d27oiom
d27oiom
Więcej tematów