PolskaPodejrzane transfery zysków

Podejrzane transfery zysków

Fiskus energicznie stara się przeciwdziałać
przerzucaniu dochodów za granicę przez firmy powiązane ze spółkami
z innych państw, twierdzi "Gazeta Prawna". Przedsiębiorcy
narzekają, że nieraz "na siłę" próbuje się im przypisać transfer
zysków. Eksperci zaś ostrzegają, że nadgorliwość skarbówki może
odstraszyć niektórych inwestorów.

Administracja skarbowa dąży do ujawniania przypadków przerzucania dochodów za granicę przede wszystkim doskonaląc metody kontroli. Część z nich koordynuje Ministerstwo Finansów. W ub.r. spośród 94 firm objętych tymi kontrolami aż w 67 wykryto nieprawidłowości w ustalaniu strat, rozliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych i VAT - wynika z informacji uzyskanych przez "Gazetę Prawną" w Ministerstwie Finansów.

W pierwszym półroczu br. zakończono kontrole producentów materiałów budowlanych oraz firm budujących lub modernizujących drogi. W co drugiej sprawdzonej firmie dopatrzono się nieprawidłowości (w 29 na 58 objętych kontrolą). Organy kontroli skarbowej stwierdziły, że kontrolowane przedsiębiorstwa transferowały dochody za granicę poprzez stosowanie cen transferowych, czyli niższych od przeciętnie stosowanych na rynku, na wyroby i usługi sprzedawane do powiązanych firm zagranicznych.

Ustalono ponadto, że firmy przerzucały dochody płacąc za fikcyjne umowy na świadczenie usług niematerialnych dotyczących zarządzania, marketingu lub korzystania z technologii i know-how.

Część przedsiębiorców narzeka jednak, że nieraz "na siłę" próbuje się im przypisać transfer zysków za granicę. Potwierdzają to specjaliści. - Zdarza się, że urzędnicy próbują korzystać z "drogi na skróty", która w wielu sytuacjach nie znajduje uzasadnienia w przepisach, powiedział "Prawnej" Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego Międzynarodowej Kancelarii Lovells.

- Nadgorliwość urzędników skarbowych starających się ujawnić przypadki przerzucania dochodów za granicę może odstraszyć niektórych inwestorów, ostrzega dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)