Podatkowe konsultacje rządu
Przed rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniem
Sejmu, na którym mają zostać uchwalone m.in. zmiany w ustawach podatkowych w ministerstwie pracy odbyły się konsultacje strony rządowej ze związkami zawodowymi i
organizacjami pracodawców.
Ze strony rządu w spotkaniu uczestniczyli między innymi minister pracy Jerzy Hausner i wiceminster finansów Irena Ożóg. Pierwsi na półtoragodzinną rozmowę przybyli przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Potem swoje opinie przedstawili OPZZ, Polska Konfederacja Pracodawców, "Solidarność" i Związek Rzemiosła.
Związkowcy i pracodawcy odnieśli się do rządowych propozycji bez entuzjazmu. Minister pracy powiedział, że rząd zastanowi się nad modyfikacją niektórych rozwiązań.
Przedstawiciele "Solidarności" nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Mirosław Kasza z Komisji Krajowej poinformował tylko, że oficjalne stanowisko związku jest przygotowywane, a w poniedziałek odbyły się tylko rozmowy konsultacyjne.
Przewodniczący OPZZ Maciej Manicki powiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego o wykładnię, czy ustawy podatkowe podlegają konsultacjom ze związkami zawodowymi i w jakim trybie. Dodał, że OPZZ zgłosi swoje postulaty dotyczące podatków w trakcie prac w komisjach sejmowych.
Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz uzyskała obietnicę, że od 2004 roku będą odmrożone progi podatkowe, jeśli budżet na to pozwoli. Minister Hausner zobowiązał się także przedstawić Radzie Ministrów zastrzeżenia pracodawców dotyczące wysokości planowanego opodatkowania dochodów kapitałowych.
W ubiegły wtorek o problemach dialogu społecznego dyskutował rząd. Minister pracy powiedział wówczas, że - według rządu - ustawy podatkowe nie podlegają konsultacjom ze związkami w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych, jednak z powodu wielkiego zainteresowania zmianami rząd postanowił wysłuchać opinii przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców. (an, ajg)