Podatek cukrowy. Lekarze: ceny odstraszają
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje podatek od cukru. Jego wprowadzenie doprowadziło do wzrostu cen w sklepach za słodkie napoje i soki. Jak podatek cukrowy, który wprowadziło wiele państw, przełożył się na walkę z otyłością?
09.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:19
Podatek cukrowy, który został wprowadzony z dniem 1 stycznia tego roku, jest nową opłatą dla producentów napojów słodzonych i energetyków. Obciążeni opłatą za każdy gram cukru w napojach słodzonych przedsiębiorcy, szybko ten koszt przerzucili na konsumentów. Efektem tego jest wzrost cen i spadek sprzedaży.
- Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być – komentują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapewniał, że celem wprowadzenia podatku cukrowego jest zadbanie o zdrowie Polaków. Zgodni są również lekarze, którzy mówią, że "nasze dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek. Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być".
Podatek od cukru. W innych krajach też jest
Polska nie jest jedynym krajem, który wprowadził tego typu opłatę. Inne kraje na świecie również walczą z nadwagą obywateli m.in. poprzez podatki. Taka opłata obowiązuje już m.in. w:
- USA,
- Estonii,
- Irlandii,
- Wielkiej Brytanii,
- na Węgrzech,
- we Francji.
Podatek cukrowy. Ile wynosi?
Zgodnie z ustawą, podatek cukrowy wyniesie "1) 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju, lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej, o których mowa w rozporządzeniu nr 1333/2008, 2) 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju - w przeliczeniu na litr napoju".
Wpływy z tytułu opłaty od słodkich napojów będą przekazywane w wysokości 98 procent do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostałe 2 procent trafi do ministerstwa finansów z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania.
Podatek cukrowy. Cola jako odrdzewiacz?
Sprzedawcy z mniejszych sklepów wpadli na pomysł sprzedaży coli nie jako napoju, a odrdzewiacza. Faktycznie napój zawiera w sobie kwas ortofosforowy, który służy m.in. do odkamienienia. Tym samym colą da się wyczyścić niemal wszystko w mieszkaniu.