Początek zimy i najkrótszy dzień w roku 2023. Kiedy wypadają?
Jesień chyli się ku końcowi. Już niebawem rozpocznie się kalendarzowa oraz astronomiczna zima, miejsce będzie miał również najkrótszy dzień w roku. Kiedy dokładnie? W 2023 roku terminy pierwszego dnia zimy oraz grudniowego przesilenia będą tożsame.
Koniec grudnia tradycyjnie kojarzony jest z początkiem zimy. W tym okresie wypada również najkrótszy dzień w roku, nazywany zimowym przesileniem. Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej pory roku?
Pierwszy dzień zimy 2023. Kiedy wypada?
Wraz z początkiem grudnia nastąpił początek zimy meteorologicznej. Ta potrwa aż do końca lutego. Niebawem miejsce będzie miał natomiast pierwszy dzień zimy kalendarzowej oraz astronomicznej, który jednocześnie będzie najkrótszym dniem 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Termin początku zimy kalendarzowej jest stały. Mroźna pora roku zawsze rozpoczyna się 22 grudnia. Co ciekawe, mimo przesunięcia roku słonecznego względem kalendarzowego, w 2023 r. na dwa dni przed Wigilią rozpocznie się również zima astronomiczna. Jej początek nastąpi dokładnie o godzinie 4:28.
Zima 2023/24. Najkrótszy dzień w roku. Ile potrwa?
W piątek 22 grudnia, poza początkiem zimy, miejsce będzie miał również najkrótszy dzień w roku. Co ciekawe, jego długość będzie różnić się w zależności od szerokości geograficznej. W regionach położonych w północnej części Polski będzie on nieco krótszy. Na południu potrwa on natomiast nieco dłużej. Ile dokładnie?
Mieszkańcy Zakopanego rozpoczną dzień o godzinie 7:33. Zachód Słońca w pierwszym dniu zimy nastąpi natomiast o 15:44, co oznacza, że dzień 22 grudnia potrwa w tym mieście dokładnie 8 godzin i 11 minut. W znajdującym się na północy Gdańsku wschód Słońca w pierwszym dniu zimy nastąpi zaś ponad pół godziny później - o 8:04. Zachód Słońca będzie miał natomiast miejsce o godzinie 15:23, co oznacza, że najkrótszy dzień w roku potrwa zaledwie 7 godzin i 18 minut.