Zima wkracza do Polski. Zacznie się 1 grudnia
Jesień chyli się ku końcowi - temperatura systematycznie spada, a dni stają się coraz krótsze. To zwiastuje rychłe nastanie zimy. Już niebawem rozpocznie się pierwsza z pięciu jej rodzajów. Kiedy początek astronomicznej i kalendarzowej zimy 2023/2024?
21.11.2023 | aktual.: 21.11.2023 18:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zima to pora roku kojarzona z chłodem oraz długimi nocami. W jej trakcie wypada świąteczna przerwa bożonarodzeniowa, rozpoczyna się nowy rok, a dzieci i młodzież wypoczywają w czasie ferii. Choć początek zimy najczęściej kojarzony jest z końcówką grudnia, pora roku może mieć aż pięć różnych terminów rozpoczęcia.
Zima 2023/24. Termin. Nie tylko astronomiczna i kalendarzowa
Każda z czterech pór roku występujących w klimacie umiarkowanym może mieć pięć rodzajów. Termin ich rozpoczęcia oraz zakończenia określają konkretne zmienne. Wyróżniamy więc pory roku meteorologiczne, klimatogeniczne, fenologiczne, kalendarzowe oraz astronomiczne. W jakim terminie następuje początek każdej z nich w przypadku zimy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zima meteorologiczna zacznie się 1 grudnia
Już wkrótce rozpocznie się zima meteorologiczna. To pora roku ustalona na potrzeby klimatologów oraz meteorologów, którzy porównują do siebie te same okresy w trakcie obliczania średnich statystycznych. Zima meteorologiczna rozpocznie się 1 grudnia 2023 i potrwa do 29 lutego 2024.
Innymi, mniej znanymi rodzajami zimy, są zima fenologiczna oraz klimatogeniczna. Pierwszą określany jest okres spoczynku roślin. Druga - zima termiczna - to czas, w którym średnia dobowa temperatura jest równa lub niższa niż 0 st. Celsjusza.
Zobacz także
Zima kalendarzowa. Kiedy zaczyna się w 2023?
Kolejnym z rodzajów zimy, to zima kalendarzowa. Termin jej rozpoczęcia oraz zakończenia jest stały - pierwszy dzień każdego roku ma miejsce 22 grudnia a ostatni - 21 marca. Kalendarzowe pory roku służą przede wszystkim nauczaniu podstaw geografii. Co ciekawe, nazwy kalendarzowych pór roku pokrywają się z astronomicznymi tylko na północnej półkuli Ziemi. Na półkuli południowej są one natomiast przesunięte o pół roku.
Zima astronomiczna. Kiedy przesilenie zimowe 2023?
Pod koniec roku będzie miał miejsce również pierwszy dzień zimy astronomicznej. Jego termin nie jest stały i zależy od górowania Słońca w zenicie nad równikiem lub zwrotnikami. Co ciekawe, w 2023 roku terminy początku zimy astronomicznej i kalendarzowej zbiegną się. Oznacza to, że przesilenie zimowe będzie miało miejsce 22 grudnia. Dodatkowo będzie to także najkrótszy dzień w roku, który potrwa niecałe 8 godzin. Przesilenie zimowe jest również momentem, od którego dnia "zaczyna przybywać".