Początek roku według kalendarza juliańskiego
Rozpoczął się 2006 rok według
kalendarza juliańskiego, stosowanego przy ustalaniu dat większości
świąt religijnych wyznawców obrządków wschodnich, przede wszystkim
prawosławia.
14.01.2006 | aktual.: 14.01.2006 13:10
Nowy rok według kalendarza juliańskiego, podobnie jak Boże Narodzenie, przypada trzynaście dni później, niż według kalendarza gregoriańskiego, z którego korzystają katolicy.
Nadejście nowego roku jest dla chrześcijan wschodnich nie tylko okazją do zabawy na balach lub prywatkach, ale także uroczystością o charakterze religijnym. Noworoczne nabożeństwa tego dnia mają liturgię św. Bazylego Wielkiego - nazywanego "jednym z największych doktorów i ojców Kościoła". W Nowy Rok wierni obrządków wschodnich obchodzą także Święto Obrzezania Pańskiego. Modlą się o pokój i łaskę Bożą w nadchodzącym roku.
W białostockiej katedrze prawosławnej nabożeństwu w sobotę przed południem przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub.
W nocy w Białymstoku i innych miastach południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, w lokalach i na prywatkach drugi raz świętowano sylwestra i to nie tylko w gronie wyznawców prawosławia. Publiczne Radio Białystok nadało z tej okazji specjalną audycję z muzyką i życzeniami.
O północy w Białymstoku było słychać huk petard i fajerwerków, które poszybowały w niebo z okazji nadejścia nowego roku. Można ich legalnie używać także w sobotę, bo rozporządzenie wojewody o zakazie używania materiałów pirotechnicznych nie obowiązuje w województwie podlaskim 13 i 14 stycznia.
Dokładnych danych na temat liczby wiernych Cerkwi w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oceniają, że w naszym kraju jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia, z czego połowa mieszka w województwie podlaskim.