Trwa ładowanie...
d1gtjdo

Pochówek Piotra Woźniaka-Staraka. Decyzja wójta Giżycka budzi kontrowersje. "To trudne"

"To jemu wadzi grób Piotra" - grzmi jeden z tabloidów z okładki. Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko, jest krytykowany za to, że złożył zawiadomienie w sprawie nielegalnego pochówku Piotra Woźniaka-Staraka. Jak podkreśla w rozmowie z WP, szkoda mu rodziny, ale to był jego obowiązek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Piotr Woźniak-Starak zmarł 18 sierpnia 2019 roku
Piotr Woźniak-Starak zmarł 18 sierpnia 2019 roku (East News)
d1gtjdo

Wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz trafił na okładki tabloidów. "To on sprzeciwia się grobowi Staraka w Fuledzie" - donoszą. Jego nazwisko przewija się też w komentarzach internautów. Wszystko przez to, że włodarz złożył zawiadomienie ws. pochówku Piotra Woźniaka-Staraka.

Jasudowicz nie jest zadowolony z szumu, jaki pojawił się wokół sprawy. - Sytuacja jest delikatna. Moim zdaniem nie powinna być aż tak upubliczniana, bo to sprawy osobiste i mogą być bolesne dla najbliższych - mówi w rozmowie z WP.

- To trudne. Szkoda rodziny i osób doświadczonych tym zdarzeniem - dodaje. Skoro wójt współczuje rodzinie, dlaczego zawiadomił służby? Bo musiał. - W związku z tym, że pochówek nie został dokonany na cmentarzu, to ja miałem obowiązek zgłoszenia tego organom - podkreśla Jasudowicz.

d1gtjdo

Nowi posłowie mają problem. Zadaliśmy kilka prostych pytań

Przyznaje, że nie analizował tego, jakie konsekwencje mógłby ponieść, gdyby nie zgłosił organom sprawy pochówku. Zapytany o to, czy dostaje krytyczne wiadomości, groźby, nie chciał odpowiedzieć.

Piotr Woźniak-Starak pochowany poza cmentarzem. Co dalej?

Na tym rola wójta gminy Giżycko w sprawie się kończy. Teraz zajmą się nią służby. - One wszystko wyjaśnią. To nie musi być od razu jakiś wyrok czy inne trudne konsekwencje - zwraca uwagę Jasudowicz.

d1gtjdo

- Na razie prokuratura się tą sprawą nie zajmuje, bo nikt jej nie złożył zawiadomienia o przestępstwie. Z informacji, które pojawiły się w mediach, wynika, że zawiadomienie zostało skierowane do policji w związku z podejrzeniem zaistnienia wykroczenia. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje odpowiedzialność, w której właściwym organem do prowadzenia postępowań jest policja - powiedział w rozmowie z WP prokurator rejonowy w Giżycku Grzegorz Ryński.

Jaką decyzję może podjąć policja? Asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Giżycku, podkreśliła, że do policji wpłynęły informacje z sanepidu i na razie nie będzie mówić o możliwych finałach sprawy.

Przypomnijmy, że zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia wykroczenia polegającego na pochówku poza obrębem cmentarza złożył również sanepid.

d1gtjdo

Przed pogrzebem Piotra Woźniaka-Staraka Wirtualna Polska informowała, że rodzina producenta filmowego nie występowała do sanepidu o zgodę na pochówek poza cmentarzem. Woźniakowie-Starakowie jedynie złożyli w powiatowym sanepidzie m.in. opinię geologa, że katakumby nie oddziałują w żaden sposób na środowisko.

Piotr Woźniak-Starak pochowany poza cmentarzem. Podobne historie

Głośno było również o nielegalnym pochówku prałata Sylwestra Zawadzkiego pod pomnikiem Chrystusa w Świebodzinie. Wolę zapisaną w testamencie przyjaciela wypełnił ks. Zygmunt Zimnawoda. Został skazany, ale sąd odstąpił od wymierzenia kary z uwagi na to, że duchowny miał nie zdawać sobie sprawy z tego, że łamie prawo.

Okres przeprowadzania ekshumacji rozpoczyna się 16 października i kończy 15 kwietnia. Inspektor Sanitarny, właściwy dla miejsca ekshumacji, może jednak wyznaczyć inny termin jej przeprowadzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gtjdo

Podziel się opinią

Share
d1gtjdo
d1gtjdo
Więcej tematów