Trwa ładowanie...

Pochód anarchistów w Warszawie: odcinamy się od pseudolewicy

Odcinamy się od pseudolewicy, która nie dba o pracowników, od oportunistów i pozorantów z SLD i RP - podkreślali uczestnicy pierwszomajowego pochodu zorganizowanego w Warszawie przez środowiska anarchistyczne zrzeszone w inicjatywie "Zmowa powszechna przeciwko władzy". W czasie marszu skandowano m.in.: "kapitalizm-kanibalizm", "rząd na bruk, bruk na rząd". Uczestnicy pochodu nieśli transparenty z hasłami: "Władza precz", "Dość kompromisów, walka klas trwa".

Share
Pochód anarchistów w Warszawie: odcinamy się od pseudolewicy
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d4kou4a

Jak zapewniali organizatorzy pochodu, ich inicjatywa jest "opozycją wobec oportunistów i pozorantów z SLD, i Ruchu Palikota" oraz - jak mówili - zbiurokratyzowanych związków zawodowych biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej, które nie dbają o prawa pracowników, lecz pracodawców.

Jeden z organizatorów pochodu Jakub Gawlikowski ze Związku Syndykalistów Polskich mówił, że demonstracja wraca do tradycji pierwszomajowej, która jest starsza niż to, co pamiętamy z czasów PRL, odwołuje się do tradycji ruchów pracowniczych walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, prawo do zwolnień lekarskich etc. - Te podstawowe prawa dzisiaj - w dobie umów śmieciowych - wcale nie są oczywistością. Dziś mamy powrót do tego, co wydawało się zamierzchłą przeszłością, powrót do XIX-wiecznego kapitalizmu. Nasza demonstracja jest po to, by przypomnieć, że ta walka musi być kontynuowana - przekonywał.

d4kou4a

Zachęcał, aby pracownicy organizowali się oddolnie, na własną rękę w swoich miejscach pracy. Uczestnicy pochodu upominali się też o prawa wykluczonych: ludzi, których nie stać na własne mieszkanie, wyrzucanych na bruk, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, żyjąc od jednej umowy śmieciowej do drugiej. Podkreślali, że walczą z kapitalizmem "we wszystkich jego przejawach".

"Każda władza żyć przeszkadza"

W czasie przemarszu ulicami Warszawy skandowano m.in.: "kapitalizm-kanibalizm", "rząd na bruk, bruk na rząd", "każda władza żyć przeszkadza", "naszą bronią solidarność". Uczestnicy pochodu nieśli transparenty z hasłami: "Władza precz", "Dość kompromisów, walka klas trwa", "Nie chcemy umierać, pracując".

Pochód wyruszył z Pl. Bankowego, przeszedł ul. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, zakończył się na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Przebiegł spokojnie.

Wcześniej ulicami Warszawy przeszedł pochód OPZZ i SLD. Pierwszomajową demonstrację zorganizowali również nacjonaliści.

d4kou4a

Podziel się opinią

Share
d4kou4a
d4kou4a
Więcej tematów