Trwa ładowanie...

PO żąda dymisji kierownictwa Prokuratury Krajowej

Żądamy od Zbigniewa Ziobro niezwłocznego zdymisjonowania kierownictwa Prokuratury Krajowej oraz zdymisjonowania i wyciągnięcia sankcji dyscyplinarnych wobec prokuratorów, którzy umarzali postępowania przeciw ksenofobom i neonazistom - stwierdził były minister sprawiedliwości Borys Budka.

PO żąda dymisji kierownictwa Prokuratury KrajowejŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4d3ox8
d4d3ox8

Materiał o polskich neonazistach zaprezentowany w sobotę na antenie TVN24 wywołał prawdziwą burzę. Prokuratura, na polecenie ministra Zbigniewa Ziobro, wszczęła śledztwo, w którym zatrzymano już pierwsze trzy osoby. Materiał chętnie komentują zarówno przedstawiciele partii rządzących, jak i opozycji. Ta ostatnia przekonuje, że to obecna władza "roztoczyła parasol ochronny nad neonazistami". Do udowodnienia swojej tezy wykorzystuje postać Piotra Rybaka, mężczyzny który spalił we Wrocławiu kukłę Żyda.

PO wykorzystuje przy tym wideo z udziałem polityków, między innymi Zbigniewa Ziobrę, Patryka Jakiego, Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego w towarzystwie Piotra Rybaka. Śpiewają "Żeby Polska była Polską", wymachują polskimi flagami. Widać też napis "#mniejUE".

Do filmu tego nawiązał podczas konferencji w Sejmie były minister sprawiedliwości Borys Budka.

d4d3ox8

- Cała Polska może oglądać filmik z konwencji Solidarnej Polski, na którym to zgodnie pląsają i śpiewają minister Ziobro, jego partyjni koledzy, szefostwo Ministerstwa Sprawiedliwości, minister Jaki czy Wójcik. Wspólnie śpiewają i bawią się z Piotrem Rybakiem. Zadajemy pytanie i żądamy jeszcze dzisiaj wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry, czy Rybak jest lub był członkiem Solidarnej Polski, w jakiej roli znajdował się na konwencjach i eventach tej partii oraz czy osobiste zaangażowanie Rybaka w działalność partii, miała wpływ na późniejsze decyzje prokuratorów podległych ministrowi. Od tych wyjaśnień uzależniamy nasze dalsze reakcje wobec Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości - stwierdził Budka.

Cezary Tomczyk z PO przekonywał, że "rząd PiS rozciągnął parasol ochronny nad grupami nacjonalistów i kiboli". - Nie jest przypadkiem, że wtedy kiedy grupa ponad 100 posłów PO składała wniosek o delegalizację ONR, PiS twierdził, że nie ma problemu. Nie jest przypadkiem, że wtedy kiedy poseł Winnicki przez Sejm przeprowadzał neofaszystów z Włoch za zgodą marszałka Kuchcińskiego, PiS twierdził, że nie ma problemu. Nie jest wreszcie przypadkiem, że tak wiele spraw w całej Polsce zostało umorzonych - wyliczał poseł PO.

- Dzisiaj potrzebne są bardzo radykalne działania. Pamiętajmy, że ta organizacja, o której tak wiele mówimy od kilku dni, "Duma i Nowoczesność", to organizacja pożytku publicznego, która jest finansowana z publicznych pieniędzy, pieniędzy podatników. Dzisiaj składamy wniosek do prokuratora właściwego o to żeby natychmiast zwrócił się do sądu tak aby ta organizacja nie mogła przyjmować datków od obywateli - zapowiedział Cezary Tomczyk.

d4d3ox8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d3ox8
Więcej tematów