Giertych drwi z Putina. "Polska nigdy nie zrzekła się"
Nie milkną komentarze po wywiadzie, jaki Władimir Putin udzielił amerykańskiemu dziennikarzowi. Dyktator nie krył w rozmowie, że chciałby powrotu Rosji do granic z XVII wieku. Kilkakrotnie mówił o Polsce. Do jego słów odniósł się już szef MSZ Radosław Sikorski. Teraz włączył się również poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych.
Tucker Carlson, dziennikarz zwolniony z Fox News za kontrowersyjne przekonania oraz za jawne popieranie polityki Kremla, zamieścił wywiad z Władimirem Putinem w nocy z 8 na 9 lutego. Słuchał pokornie i z podziwem, nie kwestionując żadnych wypowiedzi dyktatora.
Z akceptacją przyjmował między innymi słowa, które tłumaczyć miały agresję Rosji na Kijów. Putin stwierdził, że Ukraina "ma sztuczny charakter jako państwo". W historycznym "wykładzie" przekonywał, że w XVII wieku "Rosja musiała chronić ziemie ukraińskie przed uciskiem po apelach Bohdana Chmielnickiego".
Na te marzenia Putina, który zatem chciałby - mimo złożonych w tym samym wywiadzie deklaracji, że nic nie ma do Polski - rozszerzenia Federacji Rosyjskiej o kraje bałtyckie, Białoruś i część polskich ziem zareagował Radosław Sikorski. Szef MSZ nawiązał do pytania Carlsona, który pytał prezydenta Rosji, czy inne państwa Europy Wschodniej także mają prawo do przywrócenia granic z 1654 roku.
"Polska kategorycznie odrzuca sugestie, że zainspirowaliśmy Tuckera Carlsona, by zaproponował Władimirowi Putinowi przywrócenie granic z lat 50. XVII wieku w Europie Wschodniej" - napisał Sikorski w mediach społecznościowych. Zamieścił także mapę z tego okresu historycznego.
Na tę ironiczną uwagę szefa MSZ na platformie X natychmiast zareagował Roman Giertych. Dorzucił swój żart. "Trzeba jednak zaznaczyć, że Polska nigdy nie zrzekła się praw do Tobago" - napisał.
Wątek Tobago, wyspy na Oceanie Atlantyckim u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej, obecnie tworzącej jedno państwo z Trynidadem, to powtarzający się motyw we wpisach Giertycha. W latach 1639-1693 rzeczywiście część wyspy należała do Kurlandii, lennika Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Giertych już sześć lat temu, w 2018 roku, pisał na platformie Twitter komentarz do kryzysu wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wywołała ostrą reakcję ze strony Izraela i Stanów Zjednoczonych.
"Zastanawiałem się, jak PiS mógłby jeszcze pogorszyć naszą sytuację międzynarodową. I mam pomysł. Musieliby wysunąć roszczenia do Tobago (które było kolonią Kurlandii, naszego lenna i którego nigdy się nie zrzekliśmy). I niech Grom zajmie tę wyspę" - napisał wtedy.
Polskie MSZ wystosowało komunikat, w którym obaliło 10 kłamstw, jakie padły z ust Putina w trakcie wywiadu.