PolskaPO wygrała prawybory parlamentarne Września 2007

PO wygrała prawybory parlamentarne Września 2007

Platforma Obywatelska wygrała prawybory
parlamentarne, zorganizowane we Wrześni przez
miejscowy samorząd. Drugie miejsce zajęła koalicja LiD a trzecie
nieobecny w tych prawyborach PiS.

07.10.2007 | aktual.: 08.10.2007 07:02

Platforma Obywatelska (lista nr 8) otrzymała 34%; LiD (lista nr 20) - 24,7%, lista nr 6 (PiS) - 17,4%; PSL (lista nr 10) - 9,7%. W prawyborach brało udział dziewięć komitetów wyborczych. Frekwencja wyniosła 8,34% uprawnionych do głosowania.

Na kartach do głosowania, które otrzymywali w 24 lokalach wyborczych mieszkańcy Wrześni i okolicznych wiosek, umieszczone były tylko numery list komitetów wyborczych, ponieważ PiS, które nie uczestniczyło w tych prawyborach, nie pozwoliło organizatorom na używanie w jakikolwiek sposób swojego logo i nazwy.

Uczestniczący w wyborach mieli więc de facto możliwość zagłosowania również na PiS, bo otrzymywali także kartę z nr 6 - to numer listy PiS. Wyborcy mogli na wywieszonych w lokalach obwieszczeniach Państwowej Komisji Wyborczej skojarzyć numer listy z nazwą komitetu.

Poniżej progu 5% znalazły się: Liga Polskich Rodzin (4,75%), Samoobrona RP (4,24%), Partia Kobiet (3,73%), Polska Partia Pracy (0,38%) i "Mniejszość Niemiecka" (0,14%)

Uprawnionych do głosowania było nieco ponad 35 tys. osób. Głos oddały 2924 osoby, co dało frekwencję 8,34%.

Podczas trwającej dwa dni imprezy prawyborczej Wrześnię odwiedzili krajowi liderzy: PSL, Samoobrony, LiD, LPR. Z kolei PO prowadziła tam kampanię wyłącznie lokalnymi i regionalnymi siłami. Podczas konferencji prasowych i spotkań z wyborcami politycy zachęcali do udziału w wyborach, propagowali też swoje programy wyborcze.

Szef Samoobrony Andrzej Lepper wezwał w sobotę do wspólnej debaty premiera Jarosława Kaczyńskiego i szefa LPR Romana Giertycha. Zagroził, że jeżeli do takiej debaty nie dojdzie, to w przyszłym tygodniu sam zorganizuje konferencję prasową, na której ujawni "wszystkie niuanse współrządzenia".

Sekretarz generalny SLD (wchodzącego w skład koalicji LiD) Grzegorz Napieralski, wyraził nadzieję na zwycięstwo lewicy na wzór wyborów w 1993 roku. Może tak się stać jak w 1993 r, że prawica biła się między sobą, a wygrała lewica. Pamiętajmy, że skrócenie kadencji Sejmu to nie sukces tylko klęska prawicowych partii - powiedział we Wrześni Napieralski.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział, że jego partia może zawierać koalicje w różnych sprawach z ludźmi dobrej woli. A teraz wszystkie partie powinny zawrzeć jedną wspólną koalicję z wyborcami, aby nie oszukiwać a po wyborach spełniać obietnice - powiedział Pawlak.

Komitet Wyborczy LPR reprezentowało dwóch liderów: b. prezes UPR Janusz Korwin-Mikke i Roman Giertych, który - mimo słabego wyniku w prawyborach - liczy na dobry wynik w wyborach parlamentarnych 21 października. Z naszych kalkulacji wynika, że zdobędziemy ponad 10 proc. w wyborach - powiedział podczas konferencji prasowej we wrzesińskim ratuszu. Manuela Gretkowska, przewodnicząca Partii Kobiet stwierdziła na konferencji prasowej, że największym sukcesem tej partii w czasie obecnej kampanii jest nadanie większego znaczenia sprawom kobiet w Polsce i ich obecność na forum publicznym. Cokolwiek, ktokolwiek zrobi minimalnie w Polsce dla kobiet - będzie dla nas sukcesem, bo kilkanaście lat nie robiono nic - powiedziała Gretkowska.

O zainteresowanie i przychylność mieszkańców ugrupowania zabiegały w różny sposób, oferując m.in. darmową watę cukrową, rozmaite partyjne gadżety. Prezes PSL rozdawał autografy - na wrzesińskim rynku Pawlak podpisał kilkadziesiąt płyt CD z piosenkami zespołu Bayer Full.

Dużą popularnością cieszyły się biało-czerwone apaszki i krawaty Samoobrony. Działacz ugrupowania Mirosław Pluta oszacował, że w ciągu dwóch dni Samoobrona rozdała ok. 6 tys. apaszek i 2 tys. krawatów. Według jego szacunków, mieszkańcy Wrześni zjedli też ok. 60 litrów smalcu, którym smarowany był chleb na stoisku tej partii.

Najmłodsi mieszkańcy Wrześni okupowali multimedialnego TIR-a Ligi Polskich Rodzin, w którym zainstalowanych było kilka stoisk internetowych. Większym zainteresowaniem niż program LPR prezentowany w Internecie cieszyły się jednak witryny z teledyskami i grami komputerowymi.

Kolejki większe niż do lokali wyborczych ustawiły się przy mobilnym punkcie Lotto, a także do stoiska na którym wybijano monety z napisem "Prawybory parlamentarne 2007"

Interesujące wydarzenie miało miejsce tuż przed rozpoczęciem debaty. Idąca do wrzesińskiego amfiteatru grupa sympatyków PSL z Waldemarem Pawlakiem na czele spotkała się z podążającą w tym samym kierunku grupą sympatyków LiD. Pawlak wezwał ich do "przekazania sobie znaku pokoju", po czym obie grupy wymieniły się firmowymi gadżetami.

Lokale wyborcze były otwarte od godziny 8:00 do 18.00.

Września była pierwszym polskim miastem, które zorganizowało w 1993 r. prawybory parlamentarne. Kolejne odbyły się w tej miejscowości w 1995 r. (prezydenckie), 2004 r. (euro-prawybory) i w 2005 r. (parlamentarne i prezydenckie)

W prawyborach parlamentarnych z 1993 r., tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie. Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.

Odmiennie niż późniejsze wybory, prawybory parlamentarne w 2005 r. wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 26,87% poparcia, a prezydenckie - Donald Tusk z wynikiem 35,7% poparcia. W głosowaniu parlamentarnym uczestniczyło wtedy 11 komitetów wyborczych i tyle samo w prezydenckich. W obu nie uczestniczyły LPR i zwycięskie w wyborach - PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)