Trwa ładowanie...
d3o23gp

Po wyborach na Białorusi. Apel prezydentów Polski i Litwy

"Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych" - napisali prezydenci Polski i Litwy. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wydali wspólne oświadczenie w reakcji na wydarzenia na Białorusi po niedzielnych wyborach prezydenckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po wyborach na Białorusi. Apel prezydentów Polski i Litwy
Po wyborach na Białorusi. Apel prezydentów Polski i Litwy (PAP)
d3o23gp

"Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa" - napisali prezydenci Polski i Litwy.

"Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi" - głosi oświadczenie Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy.

Zobacz też: Protest po zatrzymaniu aktywistki LGBT. "Gdzie jest Trzaskowski?"

Prezydenci Polski i Litwy wyrazili przekonanie, że "bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi".

d3o23gp

"Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną" - napisali Duda i Nauseda.

Wybory na Białorusi. Napięta sytuacja po głosowaniu

"Demokratyczna Białoruś jest w najgłębszym interesie Polski. Wszyscy powinniśmy wspierać aspiracje narodu białoruskiego w dążeniu do wolności, któremu daje on dziś wyraz. Białorusini walczą o swoją przyszłość i miejsce w demokratycznej rodzinie wolnego świata" - napisał natomiast w mediach społecznościowych marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Po wyborach prezydenckich w miastach Białorusi nie jest spokojnie. Niezależne media informują o starciach opozycji z milicją i zatrzymaniach dziennikarzy oraz aktywistów. Sondaż exit poll przedstawiony przez państwową telewizję wskazuje, że Alaksandr Łukaszenka otrzymał niemal 80 proc. głosów.

d3o23gp

Według agencji Interfax wstępne oficjalne wyniki wyborów powinny zostać ogłoszone w poniedziałek rano. Komentatorzy jeszcze przed głosowaniem nie mieli wątpliwości, że wyniki zostaną sfałszowane, a rzeczywiste poparcie dla Alaksandra Łukaszenki może wynosić około 30 procent.

W związku z wyborami prezydenckimi na Białorusi, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został oświetlony barwami tego kraju.

   PAP
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o23gp

Podziel się opinią

Share
d3o23gp
d3o23gp
Więcej tematów