PO obiecało przywrócić emerytury funkcjonariuszom PRL

Podczas spotkania z generałami Markiem Dukaczewskim i Marianem Janickim Grzegorz Schetyna oraz inni członkowie kierownictwa partii zobowiązali się do przywrócenia wyższych emerytur. O obietnicy Platformy poinformował sam gen. Janicki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna obiecał generałom dawne emerytury oraz "rozliczenie PiS"
Grzegorz Schetyna obiecał generałom dawne emerytury oraz "rozliczenie PiS" (WP.PL)
WP

Do rozmowy byłych szefów Wojskowych Służb Informacyjnych i Biura Ochrony Rządu z politykami PO miało dojść w sejmowym pokoju klubu. Oprócz przywrócenia obniżonych przez ustawę dezubekizacyjną rent i emerytur, kierownictwo partii zobowiązało się również "rozliczyć PiS" za niekorzystne dla dawnych pracowników służb zmiany. "PO przygotowała ustawę, która przywróci nam godność" - stwierdził Janicki. Wcześniej inicjatywę poparło także SLD.

Generał Marian Janicki ujawnił informację o spotkaniu z Grzegorzem Schetyną i kilkoma prominentnymi politykami PO podczas swojego przemówienia na manifestacji służb mundurowych przed Sejmem. Demonstrację zorganizowano w związku ze złożeniem do Kancelarii Sejmu blisko 250 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która przywraca dawne przywileje ludziom służb.

Według ustawy dezubekizacyjnej, emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W przypadku emerytur wspomniana kwota wynosi 2,1 tys. zł (brutto), natomiast renta - 1,6 tys. zł. Obniżka objęła świadczenia prawie 40 tys. byłych funkcjonariuszy.

WP

Źródło: "Gazeta Polska Codziennie"

Zobacz też: Rząd zmniejszy emerytury funkcjonariuszom SB

WP
WP
WP