Trwa ładowanie...
PO o ugodzie NFOŚiGW-Lux Veritatis: PiS spłaca dług polityczny; PiS: to nieprawda

PO o ugodzie NFOŚiGW-Lux Veritatis: PiS spłaca dług polityczny; PiS: to nieprawda

• PO zapowiada, że zwróci się do prezesa NFOŚiGW ws. ugody z Lux Veritatis • Lux Veritatis, fundacja o. Rydzyka, otrzyma na jej mocy 26 mln zł • PO: PiS tak spłaca dług wobec o. Rydzyka • Do sprawy odniosła się Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS
Share
d42kbc2

Zgodnie z ugodą, ponad 26 mln zł, które ma otrzymać fundacja Lux Veritatis, to odszkodowanie za cofnięcie w 2008 roku dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. To efekt porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

- Widać, że PiS wzięło sobie bardzo głęboko do serca słowa, że "wszystko dobre, co się dobrze kończy", bo zamiast 20 milionów w poprawce sejmowej mamy 26 milionów w ugodzie sądowej dla szkoły o. dyrektora Tadeusza Rydzyka, która została zawarta dzisiaj przed sądem - mówił na konferencji prasowej b. rzecznik rządu Cezary Tomczyk (PO).

d42kbc2

Jego zdaniem, rezultat zawartej w poniedziałek ugody świadczy również o tym, że PiS "spłaca zobowiązania z kampanii wyborczej", a przyznane fundacji Lux Veritatis 26 mln złotych to tylko ich "pierwsza rata".

- Wszyscy pamiętamy słowa Jarosława Kaczyńskiego z 15 grudnia, kiedy mówił: "to tobie, ojcze dyrektorze zawdzięczamy to wielkie zwycięstwo". Pamiętamy też słowa pani premier Beaty Szydło, która mówiła, że ojciec Tadeusz Rydzyk jest "członkiem wielkiej, biało-czerwonej drużyny". Rzeczywiście jest członkiem biało-czerwonej drużyny, bogatszym o 26 milionów złotych - ironizował Tomczyk.

Poseł PO Marcin Kierwiński ocenił, że zawarta w poniedziałek ugoda może oznaczać działanie na szkodę interesu publicznego, ponieważ jest niekorzystna dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Dlatego zwrócimy się do prezesa NFOŚiGW o udostępnienie zapisów tejże ugody, ale zwrócimy się o to, aby wraz z tymi zapisami, także przedstawione zostały: kalkulacje finansowe, które legły u podstaw tej ugody, aby udostępnione zostały opinii publicznej wszelkie opinie prawne, które były podstawą do zawarcia takiej ugody - zapowiedział Kierwiński.

d42kbc2

Jak dodał, "nie może być tak, że zobowiązania polityczne spłacane są z pieniędzy publicznych".

Odpowiedź PiS

Odnosząc się do zarzutów PO, Beata Mazurek oceniła, że fundacja Lux Veritatis "za rządów koalicji PO-PSL była poddawana politycznym szykanom". - Decyzja o pozbawianiu jej dotacji była elementem nagonki politycznej, którą po wyborach w 2007 roku rozpętała Platforma. Przyznał to w 2014 roku wicepremier Janusz Piechociński, więc ugoda w tej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem i kończy spór, który ciągnął się przez lata. Nie ma mowy o żadnym spłacaniu długów - dodała posłanka PiS.

Lux Veritatis i geotermia

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 27 mln zł dotacji fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

Proces cywilny, który w poniedziałek zakończył się ugodą, rozpoczął się w 2009 r. Fundacja pozwała NFOŚiGW, żądając 27 mln zł odszkodowania.

W styczniu kontrowersje wywołała zgłoszona przez klub PiS do projektu tegorocznego budżetu poprawka, zgodnie z którą Wyższą Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miała otrzymać dotację w wysokości 20 mln złotych. PiS ostatecznie poprawkę wycofał.

d42kbc2

Podziel się opinią

Share
d42kbc2
d42kbc2
Więcej tematów