PublicystykaPo nitce do… nowych kwalifikacji

Po nitce do… nowych kwalifikacji

Jeśli wykażemy się determinacją, możemy spełnić zawodowe marzenia i osiągnąć sukces. Przekonała się o tym Jolanta Tomalak. Gdy zrezygnowała z bezpiecznej, ale nie dającej jej satysfakcji posady, nie poddała się. Przy wsparciu projektu "Postaw na nowe kwalifikacje zawodowe!" ukończyła kurs krawiecki i zaczęła nową zawodową przygodę.

DR MARCIN JAKUBOWSKI, WICEPREZES ZARZĄDU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH
DR MARCIN JAKUBOWSKI, WICEPREZES ZARZĄDU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH
Źródło zdjęć: © materiały partnera

DR MARCIN JAKUBOWSKI, WICEPREZES ZARZĄDU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH

O pożytkach podnoszenia kwalifikacji zawodowych mówi się od dawna. Pomimo to udział w kształceniu ustawicznym w naszym kraju jest wciąż jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Dlatego musimy edukować społeczeństwo, promować szkolenia i kursy zawodowe. Szczególnie teraz, gdy w pandemii następują zawirowania na rynku pracy. Zmieniają się oczekiwania pracodawców i ich potrzeby związane z pracownikami. Każdy z nas powinien śledzić te trendy i na nie odpowiednio reagować.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, jako firma z blisko stuletnią tradycją w branży edukacyjnej, ściśle współpracuje z pracodawcami. Monitorujemy potrzeby, oczekiwania i bariery jakie pojawiają się na rynku pracy. W oparciu o tę wiedzę kształtujemy naszą ofertę. Z jednej strony wiemy, że najbardziej poszukiwani są pracownicy posiadający konkretne kwalifikacje zawodowe (często wiążące się z prawem do wykonywania zawodu), a o takich specjalistów jest naprawdę trudno. Z drugiej strony – szczególnie, dla mniejszych firm i ich personelu, często problemem jest kwestia wysokich cen takich szkoleń. Wtedy z pomocą przychodzą projekty unijne.

Nasze przedsięwzięcie skierowaliśmy do 431 mieszkańców regionu. Uczestnicy mieli zapewniony szeroki wybór kursów zawodowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia między innymi w zakresie spawania i usług transportowych, operatora koparko-ładowarki, kroju i szycia. Z unijnych pieniędzy doposażyliśmy też warsztat ślusarski w naszym Centrum Kształcenia Zawodowego w Chorzowie. To wzmocni naszą ofertę szkoleniową.

JOLANTA TOMALAK, UCZESTNICZKA PROJEKTU

Przez siedemnaście lat pracowałam w małej, rodzinnej firmie budowlanej. Zajmowałam się zamówieniami publicznymi, kwestiami kadrowymi i płacowymi. Dużo pracy, dużo stresu. Przypłaciłam to zdrowiem. Diagnoza: depresja. Postanowiłam odejść, choć nie jest łatwo zrezygnować z pewnej pracy na etacie i gwarancji comiesięcznego wynagrodzenia. Bałam się co dalej.

JOLANTA TOMALAK, UCZESTNICZKA PROJEKTU
JOLANTA TOMALAK, UCZESTNICZKA PROJEKTU © materiały partnera

Przez długi czas byłam na zwolnieniu lekarskim. Gdy zaczęłam powoli odzyskiwać radość życia, znalazłam pracę w jednej z chorzowskich pasmanterii. Brakowało mi jednak fachowej wiedzy na temat tkanin i krawiectwa. Zakwalifikowałam się do unijnego projektu, dzięki któremu odbyłam kurs kroju i szycia. Na zajęciach poznałam zasady zdejmowania miary, rodzaje tkanin i dodatków krawieckich. Zapoznałam się też z podstawami konstrukcji wyrobów odzieżowych i nauczyłam szycia na maszynie. Ta wiedza bardzo przydaje mi się w pracy. Klientki często nie znają się na krawiectwie, a ja mogę im doradzić w doborze tkanin.

Myślę już o kolejnym kursie zawodowym. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że udział w projekcie był dla mnie osobistym i zawodowym przełomem. Na własnym przykładzie przekonałam się, że czasem nie ma sensu trzymać się kurczowo pracy, która nie przynosi satysfakcji, a wręcz sprawia, że każdego dnia budzimy się ze ściśniętym żołądkiem ze stresu. Czasem trzeba w życiu zaryzykować i zacząć robić, to co się lubi i kocha. Tym bardziej, że dziś wiele instytucji pomaga przekwalifikować się. Jestem tego najlepszym przykładem.

PROJEKT

Postaw na nowe kwalifikacje zawodowe!

Beneficjent: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

Wartość projektu: ok. 1,8 mln zł

Dofinansowanie RPO WSL: ok. 1,6 mn zł

Okres realizacji: maj 2018 – marzec 2021

 Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach© materiały partnera
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie