Po 25 latach wróciła na maturę
We wtorek maturzyści pisali egzamin z języka polskiego, zaś dziś zmierzą się z zadaniami z matematyki. Ostatni raz egzamin z tego przedmiotu jako obowiązkowy zdawali maturzyści 25 lat temu. Do matury z matematyki abiturienci przystąpili o godzinie 9.00.
05.05.2010 | aktual.: 05.05.2010 11:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Maturzyści po godz. 9 przystąpili do drugiego obowiązkowego egzaminu pisemnego - egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu - o godzinie 14 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym dla chętnych.
Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało około 14% maturzystów. Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut. Aby maturzystom było łatwiej zdać egzamin, będą mogli korzystać podczas niego ze specjalnych tablic matematycznych z wzorami, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Jak powiedział wicedyrektor CKE Mirosław Sawicki, do wszystkich szkół dotarły na czas arkusze egzaminacyjne. - Nie mamy żadnych niepokojących sygnałów, wszystko przebiega dobrze, tak jak powinno - zapewnił.
Maturzyści z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza na warszawskiej Saskiej Kępie, z którymi rozmawiała PAP przed egzaminem, mówili, że nie boją się egzaminu. - I tak zdawałbym egzamin z matematyki, matematyka jest fajna i nie jest trudna - powiedział Bartosz, który chce studiować na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Dlatego też po południu przystąpi także do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Egzaminu nie boją się też Ania i Natalia, które gdyby nie musiały nie zdawałyby tego egzaminu. - Dobrze się przygotowałam, przez cały rok chodziłam na korki - powiedziała Ania, która chce zdawać na Uniwersytet Warszawski na dziennikarstwo lub kulturoznawstwo, a za rok spróbować dostać się na Akademię Sztuk Pięknych. - Gdyby nie wprowadzenie obowiązkowej matematyki, czas i pieniądze poświęciłabym na przygotowanie się do innych egzaminów - dodała.
W latach ubiegłych, gdy matematyka na maturze nie była obowiązkowa i znajdowała się na liście przedmiotów do wyboru, była ona czwartym najchętniej wybieranym przedmiotem - po geografii, wiedzy o społeczeństwie i biologii. Wybierał ją co piąty abiturient.
W ubiegłym roku egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdało 81 proc. maturzystów (średni wynik - 49 proc. możliwych do uzyskania punktów), na poziomie rozszerzonym - 97 proc. (średni wynik - 58 proc.). Podczas ubiegłorocznej jesiennej próbnej matury z matematyki na poziomie podstawowym (egzamin próbny był przeprowadzany tylko na tym poziomie) minimum punktów gwarantujących zdanie egzaminu uzyskało 76 proc. przystępujących do niej. Średni wynik uzyskany przez nich to 23,31 pkt na 50 możliwych.
W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do dwóch innych egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub kilku przedmiotów - maksymalnie do sześciu). Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.
na pytanie czy egzamin z matematyki powinien być obowiązkowy na maturze aż 58% ankietowanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania jest 41% osób. Podobne wyniki uzyskała "Rzeczpospolita". W sondażu przeprowadzonym przez GfK Polonia na zlecenie gazety 59% maturzystów odpowiedziało, że popiera obowiązkowy egzamin z matematyki. Większość ankietowanych uważa, że nauka ta uczy logicznego myślenia i przydaje się w życiu codziennym. Osoby, które są przeciwne wprowadzeniu matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze jako główny powód podają problemy ze zrozumieniem tej nauki oraz fakt, że wynik z tego egzaminu nie jest im potrzebny, by dostać się na studia.
Krzysztof Cywiński, który był gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że w PRL-u, gdy matematyka była obowiązkowa, obejmowała jedynie niewielki zakres przedmiotu. Tegoroczny egzamin natomiast obejmuje cały zakres przedmiotu, choć na minimalnym poziomie.
Zdaniem Krzysztofa Cywińskiego, poznanie matematyki na poziomie obecnej matury pozwoli maturzystom - przyszłym pracownikom, na szybkie przekwalifikowanie się. Zdaniem gościa Sygnałów Dnia, takich możliwości wcześniej nie było.
W najbliższych dniach maturzyści przystąpią do obowiązkowych egzaminów pisemnych z: wybranego języka obcego nowożytnego oraz jednego wybranego przedmiotu (lub kilku przedmiotów - do sześciu).
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia - do egzaminu z niej przystępuje niemal co czwarty abiturient. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o społeczeństwie.
Maturzyści będą w najbliższym czasie zdawać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez miejscowych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.
Pisemna sesja maturalna potrwa do 22 maja, zaś ustna do 28 maja. By zdać egzamin maturalny w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego trzeba otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.