Trwa ładowanie...

Pływające pałace grają w kotka i myszkę. Kolejny rosyjski superjacht ucieka przed sankcjami

Po prawie dwóch tygodniach rejsu na dystansie 7 tysięcy mil z wyłączoną geolokalizacją, wart 150 milionów dolarów superjacht Pacyfik został znów namierzony. To kolejna luksusowa jednostka pływająca, którą właściciel, objęty sankcjami po agresji Rosji na Ukrainę, próbuje ukryć przed zarekwirowaniem w bezpiecznym porcie.

Pacyfic, superjacht należący do rosyjskiego oligarchy, gazowego potentata, na jakiś czas zniknął z radarów, bo wyłączono w nim lokalizację. Teraz znów wiszą nad nim sankcje związane z wojną w Ukrainie Pacyfic, superjacht należący do rosyjskiego oligarchy, gazowego potentata, na jakiś czas zniknął z radarów, bo wyłączono w nim lokalizację. Teraz znów wiszą nad nim sankcje związane z wojną w Ukrainie Źródło: You Tube
d1w0wmj
d1w0wmj

Należący do rosyjskiego miliardera Leonida Mikhelsona jacht podróżował od dłuższego czasu bez włączonego systemu automatycznej identyfikacji, wymaganego przez międzynarodowe prawo morskie. Miał dotrzeć do miejsca, w którym rosyjskim oligarchom nie grozi utrata majątku.

Jak ustalił "Bloomberg", Pacyfik od końca stycznia był zakotwiczony w różnych portach i zatokach Kostaryki. 5 maja opuścił Marina Papagayo w pobliżu zatoki Culebra i skierował się na południowy wschód, przechodząc przez Kanał Panamski. Statek płynął po Morzu Karaibskim na północny wschód od Colon. 8 maja wyłączona został lokalizacja, wskazująca położenie. Pojawił się ponownie 12 dni później w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Wszystko wskazuje na to, że kieruje się do Barcelony przed zmianą miejsca docelowego na Port Said w Egipcie.

Pacyfik, mierzący 280 metrów, zbudowany został w 2010 roku przez niemiecką firmę Luerssen Verwaltungs GmbH. Na pokładzie ma basen i mniejszą motorówkę, mogą na nim wylądować dwa helikoptery. Zapewnia komfortowe warunki 12 pasażerom, o których dba 28 członków załogi.

d1w0wmj

To kolejny z rosyjskich pływających pałaców, odebranych rosyjskim oligarchom. Wiele jednostek zatrzymali już Amerykanie, Włosi i kraje europejskie. Ruchy tych wodnych świątyni przepychu śledzą urzędnicy i pasjonaci. Przy współpracy z firmą analityczną Spire Global Inc., wykorzystującą nanosatelity do zbierania danych, "Bloomberg" śledzi statki połączone w jakikolwiek sposób z rosyjskimi potentatami z list sankcyjnych. Luksusowe jednostki rozpierzchły się po oceanach w poszukiwaniu schronienia.

Pływające pałace grają w kotka i myszkę. Kolejny rosyjski superjacht ucieka przed sankcjami

Wiadomo, że ulubionym portem superjachtów, należących do rosyjskich potentatów, powiązanych z Kremlem i Władimirem Putinem, od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest Turcja. Tytan, warta 100 milionów dolarów własność miliardera Aleksandra Abramowa, przebył Kanał Sueski na początku maja, aby się tam dostać. Eclipse, powiązany z byłym właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea, Romanem Abramowiczem, znajduje się na wodach południowej Turcji, podczas gdy My Solaris, kolejny powiązany z nim megajacht, jest zakotwiczony u południowo-zachodniego wybrzeża kraju. Natomiast Clio, powiązane z aluminiowym miliarderem Olegiem Deripaską, przestało nadawać swoją lokalizację po dotarciu w kwietniu do cieśniny Bosfor w pobliżu Stambułu. Na Fidżi Stany Zjednoczone na początku maja zamierzały zająć wartą 325 milionów dolarów Amadeę, która - według oficjalnych danych - należy do objętego sankcjami rosyjskiego miliardera Sulejmana Kerimowa. Właściciel podjął walkę prawną, aby walczyć z zagrożeniem konfiskaty.

Mikhelson, drugi najbogatszy człowiek w Rosji, dysponujący fortuną wynoszącą prawie 25 miliardów dolarów, jest dyrektorem generalnym Novatek PJSC, największego niepaństwowego dostawcy gazu ziemnego w Rosji. Multimiliarder jest właścicielem około jednej czwartej spółki notowanej na giełdzie.

To doprowadzi do upadku Putina? "Zmiana i ważny moment jego prezydentury"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj