Trwa ładowanie...

Pluton nie zawsze był zamarzniętą kulą

Nowe badania pokazują, że pokryty lodem Pluton nie zawsze taki był. Istniały na nim oceany. Naukowcy zdobyli na to dowody.

Pluton nie zawsze był zamarzniętą kuląŹródło: Getty Images
d3vtcv5
d3vtcv5

Pluton dziś kojarzony jest z kulą lodu, która krąży wokół Słońca. Tymczasem, jak się okazuje, na Plutonie istniał ocean. I to dużo wcześniej niż te na Ziemi.

Najnowsze badania pokazały, że na niewielkim Plutonie, który dziś pokryty jest lodową skorupą, znajdował się podziemny ocean, który istniał dużo wcześniej niż oceany na Ziemi. Jak uważają naukowcy z „Nature Geoscience”, kiedyś Pluton było o wiele cieplejszy niż obecnie. To wystarczyło, by znalazła się na nim woda w stanie płynnym i utworzyła ocean.

Do tej pory uważano, że woda w podziemnym oceanie zniknęła w wyniku rozpadu radioaktywnych pierwiastków. Koncepcja badaczy z „Nature Geoscience” nie wyklucza teorii o radioaktywnym rozpadzie. Naukowcy uważają jednak, że głównym źródłem ciepła, które ogrzało Pluton, były trwające przez 30 tys. lat uderzenia asteroid.

d3vtcv5

Dowodem na istnienie oceanu mają być spękania znajdujące się na powierzchni karłowatej planety Pluton. Powstały one w związku z zamarzaniem wody.

Zdjęcia wykonała sonda NASA New Horizons. Trzeba jednak pamiętać, ze sfotografowała ona tylko jedną półkulę Plutona, która w tym czasie była zwrócona w jej stronę. Była to półkula północna. Niemniej jest duże prawdopodobieństwo, że również na półkuli południowej będzie można dostrzec podobne spękania, świadczące o istnieniu oceanu.

Zobacz też: Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania - PKW

d3vtcv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vtcv5
Więcej tematów