Trwa ładowanie...
d2l1fom
londyn

Płk Andrzej Jeziorski nie żyje. Był bohaterem II wojny światowej, latał w Dywizjonie 304

W wieku 95 lat zmarł płk Andrzej Jeziorski. Był polskim lotnikiem i działaczem środowisk kombatanckich. "Spoczywaj w pokoju" - tak o jego śmierci napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Andrzej Jeziorski - polski pilot z czasów wojny
Andrzej Jeziorski - polski pilot z czasów wojny (East News, Fot: Lucy Young)
d2l1fom

Pułkownik Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 roku. "Był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem" - napisał na Twitterze ambasador Rzegocki.

W wieku 87 lat nadal pilotował samoloty

Andrzej Jeziorski urodził się 23 grudnia 1922 roku w Warszawie. Po wybuchu wojny przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża. Tam rozpoczął edukację w Szkole Podchorążych Broni Pancernej. Później na ORP Sobieski przypłynął do Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Służył w wojskach pancernych w Szkocji. W 1942 roku rozpoczął szkolenie na pilota. Latał w 304. Dywizjonie "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego".

Samoloty pilotował aż do 87. roku życia. Był mocno zaangażowany w działalność kombatancką.

W 1990 roku został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

d2l1fom

Podziel się opinią

Share
d2l1fom
d2l1fom
Więcej tematów