Trwa ładowanie...
d7k9r65

Pleszewo: ponad tonę waży najcięższy chleb świata

Najcięższy chleb świata (PAP/Remigiusz Sikora)
1168 kilogramów i 60 gramów waży "bochen" chleba, który w sobotę w obecności kilku tysięcy obserwatorów wypiekli w Pleszewie (woj. wielkopolskie) miejscowi piekarze. Gigant ma 13,43 m długości i 1,62 m szerokości.

d7k9r65
d7k9r65

Jest to absolutny rekord świata w tej kategorii i zostanie wpisany do Księgi Guinnessa - powiedział Stanisław Janicki, pomysłodawca imprezy i prezes miejscowych zakładów zbożowych.

Dotychczasowy rekord należał do piekarzy z angielskiego Bristolu, którzy w 1982 r. upiekli chleb o wadze 420 kilogramów.

Pleszewski chleb upieczono na specjalnym piecu taśmowym. Dziesięciu piekarzy uformowało ciasto składające się z 640 kg mąki, 8 kg smalcu, 8 kg soli i 8 kg drożdży, 20 litrów kefiru, 320 litrów wody i 12 kg mąki ziemniaczanej.

Nie jest to pierwszy rekord Guinnessa ustanowiony w Pleszewie. Mieszkaniec tego miasta Jan Różanek zbudował najmniejszy na świecie telefon, największy długopis i największe pióro oraz najmniejszy rower.

Sobotnią imprezę zorganizowano w ramach Święta Chleba i czwartej rocznicy miejscowego tygodnika. Pleszewski chleb pocięto na kawałki, posmarowano je smalcem i wraz z kiszonymi ogórkami rozdano zgromadzonym na imprezie ludziom.(jd)

d7k9r65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7k9r65
Więcej tematów