Platforma trzyma pozycję
"Rzeczpospolita" informuje, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegły weekend, wygrałaby je zdecydowanie Platforma Obywatelska. Samoobrona dalej słabnie. Zyskują Liga Polskich Rodzin i Unia Wolności.
Sondaż dziennika to pierwszy lipcowy pomiar sympatii politycznych Polaków. Od trzech miesięcy najstabilniejsze notowania ma Platforma Obywatelska - raz za razem 26%. Od kilku miesięcy spada popularność Samoobrony, choć tempo spadku nie jest już tak wielkie jak wcześniej - od czerwca partia Andrzeja Leppera "obsunęła się" tylko o jeden punkt procentowy.
Dobry wynik Ligi Polskich Rodzin w wyborach europejskich to raczej nie przypadek. Także w preferencjach sejmowych LPR zyskuje. W czerwcu na partię Romana Giertycha chciało głosować 14% Polaków, w lipcu - już 16. Na pewno z poparcia dla swojej partii nie mogą być zadowoleni bracia Kaczyńscy. Prawo i Sprawiedliwość już drugi miesiąc z rzędu lokuje się w granicach 10-11% - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jeśli lewicowa koalicja SLD - UP uzyskałaby, jak pokazuje sondaż, około 7% głosów, to - ze względu na próg wyborczy dla koalicji - nie znalazłaby się w Sejmie. Lewica już od wielu miesięcy, mimo nieco lepszego wyniku w wyborach europejskich, nie może odzyskać choć części zaufania wyborców.
W Sejmie powinny znaleźć się trzy inne mniejsze partie. Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć już od kilku miesięcy na 6% poparcia. Najwięcej powodów do radości mogą mieć politycy Unii Wolności - po zaskakująco dobrym wyniku w wyborach europejskich (7%) UW pierwszy raz od wielu miesięcy powraca do grona tych, którzy będą walczyć o podział sejmowych mandatów. W tym gronie jest także Socjaldemokracja Polska Marka Borowskiego, która w porównaniu z czerwcem minimalnie poprawiła wynik.
Jak wyglądałby Sejm przy takim podziale głosów? PO miałaby 138 mandatów, Samoobrona - 90, LPR - 85, PiS - 58, PSL - 32, UW - 31, SdPl - 26. Niewykluczone, że w takim parlamencie doszłoby do pata - podsumowuje "Rzeczpospolita". (IAR)