Platforma Socjalistyczna niezadowolona z kongresu SLD
Platforma Socjalistyczna SLD w przesłanym stanowisku oceniła, że grudniowy kongres SLD nie spełnił oczekiwań, nie przynosząc pogłębionej oceny przyczyn obecnej słabości partii i nie dokonując poważnego odnowienia jej kierownictwa.
Platforma Socjalistyczna SLD - jedna z ośmiu platform Sojuszu - powstała pod koniec maja. Za cel postawiła sobie głęboką odnowę partii i państwa. Jej inicjatorami są m.in. prof. Jerzy Wiatr, b. premier Mieczysław Rakowski oraz senator Maria Szyszkowska. Platforma deklaruje chęć walki z korupcją i nepotyzmem w życiu publicznym, opowiada się za obroną zasad tolerancji i neutralności światopoglądowej i za demokratyzacją życia wewnątrzpartyjnego.
W trakcie III Kongresu SLD niezadowoleni z jego przebiegu delegaci powołali Platformę Socjaldemokratyczną. Ma ona być, według jej inicjatorów, działającą w zgodzie ze statutem Sojuszu wewnątrzpartyjną opozycją.
Wiatr powiedział, że podstawową przyczyną dramatycznej utraty poparcia przez Sojusz było takie ukształtowanie SLD, w którym racje ideowe zeszły na plan dalszy, na rzecz koncepcji masowej partii władzy. Spowodowało to, w jego ocenie, napływ do Sojuszu ludzi bezideowych, a w konsekwencji wytworzenie się takich patologicznych zjawisk jak: nepotyzm, interesy grupowe, a nawet korupcja.
Odnowienie kierownictwa, w ocenie Wiatra, miałoby się dokonać "nie tyle przez odmłodzenie, co przejęcie kierownictwa przez ludzi, którzy nie ponoszą odpowiedzialności za obecny stan Sojuszu". Odpowiedzialność, według Wiatra, ponoszą ci, którzy byli "członkami poprzedniego kierownictwa Sojuszu i pełnili w nim szczególnie ważne funkcje".
Wiatr w imieniu Platformy Socjalistycznej zadeklarował gotowość współpracy na równi ze wszystkimi platformami Sojuszu. Platformy "Socjaldemokratyczna Przyszłość" nie traktujemy inaczej niż pozostałych platform, nie jest ona nam ani bliższa, ani dalsza - podkreślił.
W stanowisku Platforma Socjalistyczna zapowiedziała kontynuację działań "na rzecz jedności ideowej i socjalistycznej SLD, w oparciu o podstawowe wartości demokratycznego socjalizmu, na rzecz prawdziwej, a nie pozorowanej demokratyzacji życia partyjnego, aby odzyskać roztrwonione zaufanie ludzi lewicy".
Działaniom takim, zdaniem Wiatra, będzie służyć m.in. zwołanie krajowego zjazdu Platformy Socjalistycznej, przewidziane na pierwszą połowę przyszłego roku.