Platforma LPR
Liga Polskich Rodzin ponawia propozycję współpracy z PiS w Radzie Warszawy.
"Powtarzamy ofertę współpracy z PiS na gruncie Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Uważamy, że koalicja LPR i PiS mogłaby przeprowadzić cały szereg gruntownych reform w Warszawie" - powiedział wiceprzewodniczący LPR Roman Giertych. Jednocześnie Giertych wykluczył wejście LPR do koalicji, w której obok PiS byłaby PO.
Giertych przedstawił główne "postulaty programowe LPR". Jak powiedział, by stały się one "platformą porozumienia" pomiędzy Ligą a PiS w konkretnych głosowaniach w samorządzie warszawskim, nawet jeśli nie dojdzie do zawiązania się koalicji pomiędzy ugrupowaniami.
Przede wszystkim obsadzenie stanowisk w administracji samorządowej w drodze konkursów i egzaminów.
"7 tys. stanowisk, byłoby obsadzane w drodze konkursów i egzaminów, a nie - jak się to działo w ciągu ostatnich ośmiu lat - w drodze układów koleżeńskich, rodzinnych, przyjacielskich, czy czasem korupcyjnych" - powiedział Giertych.
Trzeci postulat Ligi to zmiana oblicza straży miejskiej. Według Giertycha powinna się ona zająć utrzymywaniem porządku i bezpieczeństwa na ulicach, a nie jak obecnie karaniem kierowców za przekroczony czas parkowania, podczas gdy wokół dochodzi do stręczycielstwa.
Wreszcie nie pozwolenie na budowę autostrady na terenie miasta. Liga chce przeprowadzenia obwodnicy w pobliżu Góry Kalwarii.
W 60-osobowej Radzie Warszawy PiS zdobyło 24 mandaty, SLD-UP - 20 mandatów, PO - 8, LPR - 6, Komitet Wyborczy Wyborców Julii Pitery - 1 oraz Samoobrona - 1.