Trwa ładowanie...

Plany PSL na jesień: konferencje branżowe;19 listopada wybory władz partii

• Ludowcy planują m.in. konferencje branżowe, "Sejmik sejmików" oraz projekt wzmacniający uprawnienia sołtysów

• Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada ponowny start w wyborach na szefa partii

• Ludowcy szczególnie będą zabiegać o przedłużenie możliwości wcześniejszej emerytury dla rolników

• Będą też kontynuowali prezentowanie swojego programu gospodarczego

Plany PSL na jesień: konferencje branżowe;19 listopada wybory władz partiiŹródło: WP
didboi7
didboi7

Konferencje branżowe na temat edukacji i ochrony zdrowia, sejmik samorządowców z całego kraju, projekt wzmacniający uprawnienia sołtysów - to plany PSL na jesień. Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada start w wyborach na szefa partii, które odbędą się 19 listopada.

- W PSL trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza. We wrześniu i w październiku odbędzie się 13 zjazdów wojewódzkich, zaczynamy od drugiego weekendu wrześniowego - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. We wszystkich województwach wybierane są nowe władze, finał - w tym wybory władz partii - odbędą się na Kongresie PSL 19 listopada - dodał. Na kongresie z udziałem ok. 1,3 tys. delegatów ma zostać przedstawiona nowa strategia i kierunki programowe partii.

- Będę startował - zapowiedział Kosiniak-Kamysz, pytany, czy będzie ubiegał się o przewodnictwo w PSL.

didboi7

Poinformował, że cykl konferencji branżowych jego partia rozpocznie 25 sierpnia spotkaniem w sali Kongresowej w Warszawie nt. przyszłości szkolnictwa. Oprócz dyskusji nt. reformy edukacji przedstawiony ma zostać pomysł ludowców na szkolnictwo zawodowe. Projekt jest na etapie założeń - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Przede wszystkim zapraszamy nauczycieli. Chcemy z nimi rozmawiać - podkreślił polityk. Lokalni liderzy mają zadbać o to, by na spotkaniu obecni byli przedstawiciele środowiska nauczycielskiego z każdego powiatu. Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nt. udziału w spotkaniu chce rozmawiać także z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem. Obecni mają być także samorządowcy i eksperci, m.in. b. wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki (PSL).

PSL chce spotkać się także z przedstawicielami świata nauki, środowiskiem akademickim, a na kolejnej konferencji ze środowiskiem medycznym. - W okolicach 1 października chciałbym się spotkać z seniorami, emerytami i rencistami, być może z udziałem Związku Emerytów i Rencistów. Dochodzą niepokojące informacje, że w tym roku nie odbędzie się parlament seniorów. Będziemy chcieli dać im przestrzeń do wypowiedzi - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kolejną inicjatywą, którą ludowcy planują na jesień jest "Sejmik sejmików", który w Łodzi organizują wiceprezes PSL Dariusz Klimczak i przewodniczący sejmiku łódzkiego Marek Mazur (PSL). Zaproszeni mają zostać samorządowcy z całego kraju, ze wszystkich ugrupowań. - Ta inicjatywa ma wzmocnić pozycję samorządu, który traci kolejne kompetencje lub dostaje nowe zadania, ale bez finansowania - powiedział przewodniczący PSL. Kosiniak-Kamysz dodał, że sejmik odbędzie się przed listopadem.

didboi7

Zapowiedział, że posłowie PSL złożą w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Szef ludowców powiedział, że miałby on wzmocnić pozycję sołtysów m.in. umożliwiając im występowanie o granty a także wprowadzić dla sołtysów niewysokie wynagrodzenie, które liczyłoby się do stażu emerytalnego. - Ta ustawa jest przygotowywana i we wrześniu zostanie złożona - poinformował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ludowcy szczególnie będą zabiegać o inicjatywę dotyczącą przedłużenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez rolników; projekt jest już w Sejmie. Kolejnym ważnym postulatem jest - jak dodał - umożliwienie przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek. Pod koniec lipca odbyło się pierwsze czytanie projektu "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy".

Ludowcy po wakacjach będą też kontynuowali prezentowanie swojego programu gospodarczego. Na nowo ruszą spotkania z przedsiębiorcami - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Propozycje PSL dla małych i średnich firm to m.in. umożliwienie zakładania firmy przez internet, wsparcie startupów i ustanowienie zasady zgodnie, z którą wprowadzenie przez parlament nowego przepisu dotyczącego przedsiębiorców wymaga usunięcia innego.

didboi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
didboi7
Więcej tematów