Trwa ładowanie...
d3f4809

Plany PiS i zmiany na mapie. Deklaracja marszałka Senatu

Senat może zahamować plany Prawa i Sprawiedliwości co do podziału województwa mazowieckiego. Marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki zapowiada dokładną analizę ewentualnego projektu ustawy partii Jarosława Kaczyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plany PiS i zmiany na mapie. Deklaracja marszałka Senatu
Plany PiS i zmiany na mapie. Deklaracja marszałka Senatu (PAP)
d3f4809

Wypowiedzi polityków obozu PiS wskazują, że dodatkowe posiedzenie Sejmu 7 sierpnia jest coraz bardziej możliwe, a główną rozpatrywaną sprawą ma być projektem utworzenia nowego województwa i podział Mazowsza. Senat podejmie próbę zahamowania działań partii rządzącej - ustalił reporter WP Michał Wróblewski, a teraz taką możliwość potwierdził w rozmowie z PAP marszałek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że jeśli PiS faktycznie zdecyduje się na zmiany w podziale administracyjnym, to Senat nie będzie kierował się emocjami i dokładnie sprawdzi projekt ustawy. Marszałek wyjaśnił, że chodzi o opinie ekspertów i prawników, a także o analizę ekonomiczną utworzenia 17 województwa z wydzieloną Warszawą.

Zobacz też: Plany Kaczyńskiego i 17 województwo. "Możliwe wybory jesienią"

Jednocześnie w rozmowie z agencją polityk PO ocenił, że podział Mazowsza nie jest pomysłem racjonalnym, ale politycznym.

d3f4809

Szczegóły planów rządzącego obozu ws. korekty podziału administracyjnego nie są jeszcze jasne. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział na antenie Polskiego Radia, że analizy i prace w tej sprawie są już zaawansowane. Zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję co do dalszych działań podejmie kierownictwo polityczne PiS.

17 lub 49 województw. Piotr Zgorzelski o planach PiS

- PiS cierpi i nie może przeżyć tego, że województwem mazowieckim od 20 lat rządzi koalicja z udziałem PSL, co jest gwarantem zrównoważonego rozwoju i transferowania środków do mniej zamożnych terenów - powiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), komentując doniesienia o możliwym podziale Mazowsza i utworzeniu 17 województwa - bez Warszawy.

- Słyszymy nawet o 49 województwach, czyli taki resentyment PRL-owski się odzywa - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f4809

Podziel się opinią

Share

d3f4809

d3f4809
Więcej tematów