Plan na komisje śledcze. Są pierwsze nazwiska
Nowy Sejm może nie poprzestać na trzech komisjach śledczych. W planach są kolejne. Są też pierwsze nazwiska posłów, którzy mogą się w nich znaleźć.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 07:25
We wtorek Sejm pracował nad powołaniem trzech komisji śledczych. Mają one zbadać wybory kopertowe, aferę wizową oraz aferę ds. Pegasusa. Uchwały ws. powołania wszystkich trzech komisji zostały skierowane do dalszych prac w sejmowej Komisji Ustawodawczej.
Sejm śledczy
Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", komisje śledcze mogą zdominować prace parlamentu w przyszłym roku. Z zapewnień ważnego polityka Platformy Obywatelskiej wynika, że trzy komisje śledcze mają działać równolegle, jednak - jak twierdzą inni politycy - w pierwszej kolejności prace ma rozpocząć komisja ds. wyborów kopertowych.
Dziennik podaje pierwsze nazwiska posłów, którzy mogą znaleźć się w komisjach śledczych. Koalicja Obywatelska nie ogłosiła jeszcze oficjalnie kandydatów, jednak niemal pewne jest, że sporą rolę mogą w nich odegrać posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy ujawniali wiele nieprawidłowości podczas rządów PiS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoich kandydatów do komisji śledczych ogłosiło już Polskie Stronnictwo Ludowe. Związana wcześniej z Porozumieniem Magdalena Sroka ma być zgłoszona do komisji ds. Pegasusa, do komisji ds. wyborów kopertowych ma trafić Agnieszka Kłopotek, a do komisji ds. afery wizowej Mirosław Adam Orliński.
Z ramienia Lewicy chęć pracy w jednej z komisji śledczych deklarował Tomasz Trela.
Jak podaje "Rzeczpospolita", każda z trzech komisji śledczych ma pracować od trzech miesięcy do pół roku, by potem powołać kolejne komisje. W planach m.in. komisje śledcze ds. afery NCBiR oraz reakcji rządu Prawa i Sprawiedliwości na pandemię koronawirusa.
Źródło: "Rzeczpospolita"