Plan Macierewicza zamiast planu Hausnera?
Drastyczne ograniczenie biurokracji poprzez likwidację powiatów oraz zrównanie rent i emerytur byłych funkcjonariuszy UB, SB i MO ze świadczeniami "normalnych ludzi" - to główne założenia przygotowywanego przez koło Ruchu Katolicko-Narodowego planu alternatywnego do planu Hausnera.
Lider RKN Antoni Macierewicz zapowiedział w Sejmie, że w styczniu następnego roku przedstawi "szerszy i bardziej konkretny plan". "Nasze możliwości logistyczne są nieporównywalne z rządowymi, więc nasz plan nie będzie na takim poziomie szczegółowości, jak plan Hausnera, ale będzie to alternatywa obejmująca cały obszar problematyki społeczno-gospodarczej" - dodał.
Posłowie RKN, ROP i PP spotkali się w czwartek z wicepremierem, ministrem gospodarki pracy i polityki społecznej Jerzym Hausnerem. Podczas spotkania przedstawili kilka "konkretnych" propozycji dotyczących uzdrowienia finansów państwa. W ich ocenie zakładane w planie wicepremiera cięcia wydatków w administracji państwowej są "symboliczne", "kosmetyczne", podczas gdy oszczędności socjalne są zbyt duże.
"Nasz plan musi opierać się na zasadach racjonalności, uczciwości i sprawiedliwości" - podkreślił Macierewicz. Racjonalność, według planu lidera RKN, oznacza uzyskanie "niezbędnych oszczędności poprzez drastyczne ograniczenie marnotrawnej administracji - przede wszystkim poprzez likwidację powiatów i przeniesienie środków dotychczas wydatkowanych na 40 tys. urzędników na (...) służbę zdrowia i szkolnictwo".
"Uczciwość, na którą tak chętnie przy weryfikacji rent powołują się rządzący sięgając do kieszeni najuboższych, wymaga by zrównano renty i emerytury ponad 120 tys. byłych funkcjonariuszy komunistycznego aparatu przemocy ze świadczeniami tych, którzy (...) byli niewolnikami socjalistycznej machiny" - zaznaczył lider RKN.
Według niego, plan Hausnera oznacza "degradację narodu polskiego bez stworzenia nadziei i perspektyw na zmianę uwalniającą energię narodu i szerokich grup społecznych".
"Uważamy, że plan naprawy finansów musi być ukierunkowany m.in. na likwidację strukturalnego bezrobocia oraz na przywrócenie właściwych zadań polityki społecznej, która powinna wspierać rozwój polskiej rodziny i ludności co jest istotną przesłanką wzrostu gospodarczego" - podkreślił Macierewicz.
Szef koła Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski, który - jak zapewnił - w pełni popiera inicjatywę RKN, ocenił, że plan Hausnera to "jedyny konkretny plan działania, jaki może przedstawić rząd postkomunistyczny". Według Olszewskiego, niepowodzenie tego planu jest przesądzone, ale żeby tak się stało musi powstać alternatywa planu. "My tę alternatywą stworzyć musimy" - podkreślił.
Plan wicepremiera Jerzego Hausnera zakłada redukcję wydatków publicznych w dwóch częściach: administracyjnej i socjalnej. Pierwsza, którą rząd już przyjął, przewiduje ograniczenie wydatków administracji publicznej o kwotę do 20 mld zł do roku 2007, a druga, która została poddana debacie społecznej, miałaby ograniczyć wydatki w tym samym czasie o 12 mld zł.