Trwa ładowanie...

Potwierdziło się. Niebezpieczne komary w 13 państwach UE

Już się pojawiły i są prawdziwą zmorą. Mowa o komarach. W Europie mogą roznosić groźne choroby. Komisja Europejska zatwierdziła nawet pierwszą w historii szczepionkę na wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary.

Komary potrafią dać w kość. OdkomarzanieKomary potrafią dać w kość. OdkomarzanieŹródło: Licencjodawca, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d3cctsm
d3cctsm

Nadeszła fala upałów, a wraz z nią pojawiły się komary. Niektóre miasta walczą z tymi owadami globalnie. Jak informuje serwis gazetakrakowska.pl, w Oświęcimiu. Do walki z nimi miasto wynajęło specjalistyczną firmę, która prowadzi opryski preparatami owadobójczymi.

"Akcje odkomarzania prowadzone są w Oświęcimiu od 18 lat. W tym roku trwa drugi etap działań. Pierwsze przeprowadzono w maju" - czytamy.

Komary przenoszą groźne choroby

Komisja zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia – wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

"Zakażone komary stwarzają nowe niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli" - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

d3cctsm

W niedawnym sprawozdaniu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus w 13 państwach UE oraz komara Aedes aegypti na Cyprze; które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusów czikungunia, zika, dengi i żółtej gorączki.

Unijne pozwolenie na stosowanie szczepionki na czikungunię dotyczy dorosłych, osób w wieku powyżej 18 lat. Szczepionka została jednomyślnie zatwierdzona przez państwa członkowskie po przeprowadzeniu oceny przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Ponadto, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób roznoszonych przez komary w Europie, Komisja zapowiedziała finansowanie w wysokości 500 tys. euro na projekt pilotażowy mający na celu pomoc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti na Cyprze.

Plaga w Hiszpanii

Doskwierającej od kilkunastu miesięcy Katalończykom suszy przybyła nowa plaga – groźnych dla ludzkiego zdrowia owadów, takich jak karaluchy, kleszcze wędrowne oraz komary tygrysie. Przed ich obecnością przestrzegają eksperci z Katalońskiego Stowarzyszenia Firm Sektora Zdrowia Środowiskowego (ADEPAP).

d3cctsm

Jak wynika z badań tej organizacji, nadmierna obecność karaluchów w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii to efekt wysokich temperatur powietrza, które pojawiły się w kwietniu.

"Populacja tych owadów na pewno zwiększy się latem", zapowiedział wiceprezes ADEPAP Andreu Garcia, dodając, że sucha i ciepła aura sprzyja ich rozmnażaniu, podobnie, jak upowszechnianiu się innej plagi w katalońskich gminach – kleszczy wędrownych.

Źródło: PAP/Gazeta Krakowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cctsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cctsm
Więcej tematów