PKW zarejestrowała kolejne komitety kandydatów na prezydenta
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dwa
kolejne komitety wyborcze kandydatów na prezydenta: szefa SdPl
Marka Borowskiego oraz Zbigniewa Rolińskiego, przewodniczącego
partii Praca, Zdrowie, Ekologia - poinformowano PKW.
Oznacza to, że do tej pory zarejestrowały się trzy komitety, które zamierzają zgłosić kandydatów na prezydenta. Jako pierwszy zarejestrowany został komitet Zbigniewa Religi.
Ponadto do PKW trafiły dokumenty potrzebne do rejestracji komitetu wyborczego Macieja Giertycha, który jest kandydatem LPR.
Zbigniew Roliński - według informacji ze strony internetowej jego partii - ma 56 lat, jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, inżynierem-energetykiem, budowniczym warszawskiej elektrociepłowni Siekierki.
Jego credo polityczne - zamieszczone na stronie internetowej - brzmi: Twórzmy w Polsce warunki rozwoju obecnego i przyszłych pokoleń bez postkomunizmu, euro-syjonizmu, euro-globalizmu. To da się zrobić.
Dotychczas zamiar ubiegania się o urząd prezydencki ogłosiło publicznie 9 osób: Lech Kaczyński (PiS), Zbigniew Religa, Marek Borowski (SdPl), Donald Tusk (PO), Maciej Giertych (LPR), Andrzej Lepper (Samoobrona), Henryka Bochniarz - kandydatka Partii Demokratycznej - demokraci.pl, senator Maria Szyszkowska (kandydatka niezależna), Stanisław Tymiński - rywal Lecha Wałęsy z II tury wyborów prezydenckich 1990.
W wyborach prezydenckich kandydatów zgłaszać mogą tylko komitety wyborcze wyborców. Mają one czas do 15 sierpnia na zgłoszenie się do PKW w celu rejestracji.
Do utworzenia komitetu potrzebna jest m.in. pisemna zgoda kandydata na start w wyborach, w której powinny znaleźć się m.in. informacje o jego ewentualnej przynależności partyjnej, o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu pracy.
Wyrażając zgodę na start w wyborach, kandydat musi też złożyć w PKW oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje to oświadczenie Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie, który wszczyna postępowanie lustracyjne z urzędu.
Kandydaci, którzy już złożyli takie oświadczenia, np. posłowie i senatorowie, informują tylko o tym fakcie na piśmie PKW.
Aby zarejestrować komitet, trzeba do zgłoszenia składanego w PKW dołączyć m.in. co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla jego kandydatury.
Od momentu rejestracji komitet może wykonywać zadania wynikające z ordynacji, m.in. rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do zarejestrowania w PKW kandydata na prezydenta.