PKW zarejestrowała 37 komitetów wyborczych
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 37 komitetów wyborczych, które zamierzają wystawić
kandydatów na parlamentarzystów w tegorocznych wyborach.
W ostatnich dniach PKW zarejestrowała cztery komitety: niezależnej kandydatki na senatora Jadwigi Hyrczyk-Franczyk, komitet wyborczy wyborców "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze" oraz dwa komitety partii: Stronnictwa Pracy i Domu Ojczystego.
Wcześniej Komisja zarejestrowała już komitety m.in. LPR, PiS, PO, PSL, Partii Demokratycznej-demokraci.pl, SdPl, SLD, Samoobrony, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, UPR, Ruchu Patriotycznego, Ruchu Obrony Bezrobotnych, Mniejszości Niemieckiej.
W wyborach parlamentarnych kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partyjnych i komitety wyborcze wyborców. Najpierw trzeba zarejestrować w PKW komitet. Komitety wyborcze partii mają czas do 6 sierpnia na zawiadomienie PKW o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów.
Do tego samego dnia pełnomocnicy komitetów koalicyjnych i komitetów wyborców muszą zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców należy dołączyć 1000 podpisów z poparciem.
Jeśli zawiadomienie złożone w PKW spełnia wymogi ordynacji, Komisja rejestruje komitet wyborczy w ciągu 3 dni od otrzymania tego zawiadomienia. Natomiast jeśli zawiadomienie ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma 5 dni od momentu zwrócenia się do niego przez PKW na ich usunięcie.
Jeżeli tego nie zrobi, Komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.