Trwa ładowanie...
ddoue3i
ddoue3i
pkp

PKP modernizuje międzynarodowe trasy kolejowe

111 mln euro kosztować będzie modernizacja najważniejszych tras kolejowych w Polsce: Berlin-Warszawa, Drezno- Medyka, Zebrzydowice-Gdynia i Międzylesie-Szczecin - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) Kazimierz Jachimek.
Share
ddoue3i

Na głównych odcinkach tych tras wymienione zostaną tory kolejowe, rozjazdy, odnawiane będą mosty, wiadukty, przepusty, zainstalowany będzie system odwodnień i elektroniczne systemy sterowania ruchem kolejowym.

Główny program rozwoju infrastruktury kolejowej obejmuje modernizację najważniejszych w Polsce tras międzynarodowych. Zgodnie z szacunkami, realizacja programu pochłonie minimum 111 mln euro. W 90% koszty te pokryte zostaną ze środków Unii Europejskiej - powiedział Jachimek.

Prezes dodał także, że prace modernizacyjne rozpoczną się już w przyszłym roku. Efekt tych działań widoczny będzie w poprawie jakości przejazdów pociągów, prędkości i punktualności.

ddoue3i

Zarząd spółki zapewnia, że modernizacja linii kolejowych nie powinna wpłynąć na podwyżki cen biletów za przejazdy pasażerskie. Niewykluczone, że przewoźnicy obniżą ceny biletów - PKP PLK zamierza bowiem obniżyć stawki opłat pobieranych od przewoźników za dostęp do linii kolejowej - dodał Jachimek. Obecnie za przejazd 1 km pociągu pasażerskiego przewoźnik płaci od 3 do 12 zł. W przypadku pociągu towarowego stawka rośnie o 30-50%.(in)

ddoue3i

Podziel się opinią

Share
ddoue3i
ddoue3i
Więcej tematów